Yoga'nın Geleceği:Hibrit iş modeli!

22 Haziran 2021


Yoga; dünü, bugünü ya da geleceği olmayan kadim bir bilgi.

Zaman içinde yogayı öğrenme, öğretme metodlarımız, ele alış şekillerimizdeki farklılıklar belkide yogayı belirli dönemlerde ifade edebilmemizi sağlıyor.

Covid 19 sureci belki de bir çok şey gibi öğrenme ve öğretme şeklimizi de sonsuza dek değiştirdi.

Bu sürecin Yogayı İş Olarak Öğretmek  üzerinde de büyük etkileri olduğunu ve yoganın geleceğinin, stüdyo ve online yöntemlerin bir arada olduğu Hibrit bir model olabileceğini  düşünüyoruz.

Bu yazımızda , Hibrit bir yoga iş modelinin önemi ve bu yeni iş modeline adapte olurken dikkat etmeniz gerekenleri yazdık.

Büyük Patlama!Değişim Rüzgarları

2020 yılı büyük değişimlerin yılı oldu.

Spor salonları, yoga ve pilates stüdyolarının bir çoğu önce güvenlik sonra da şartların zorluğu nedeniyle kalıcı olarak kapanmak zorunda kaldı ve tüm diğer sektörlerde olduğu gibi, yoga stüdyoları ve yoga eğitmenleri de online odaklı hale geldi.

Aslında Online yoga yeni değil!

Online yoga dersleri 2020 yılında başlamadı çok daha eskilerden rahatlık ve esnekliğiyle bir çok eğitmenin yıllardır yöneldiği bir şeydi. Ancak 2020 yılı için Online Derslerin "Patlama Yaptığı" yıl diyebiliriz.

2021 ilk yarısı ise yeniden sosyalleşmeye, geleneksel yollarla stüdyolarda yoga yapmaya, inzivalara kamplara gitmeye her zamankinden daha fazla özlem duyulan ve yeniden normalleşilen günlerin iple çekildiği bir başlangıçtı.

Tüm bu süreç biraz  normale dönmeye başladıkça bir çok eğitmen ve öğrenci yüz yüze dersleri tercih etmeye başladılar.

Ama hala online yoga derslerinin günlük yaşamdaki esnekliğinden vazgeçemeyenlerin sayısı da oldukça fazla!

Bu durum Yogayı iş olarak öğreten Yoga eğitmenlerinin iş planlarına da yansıdı.

Mesafe endişesi yüzünden yaz döneminde de eğitimlerimi online sürdürmeyi planlayanlar, inziva ve kamp düzenlemeye devam edenler ve çoktan her ikisini de birleştirip iki olasılığa da hazırlıklı olanlar...

2020 yılı sonrası yoga dünyasında üç tür öğrenme ve öğretme  grubu ortaya çıkarttı;

  • Online dersleri tercih edenler
  • Grup ve yüzyüze çalışmayı tercih edenler
  • Her ikisini de yapabiliyor olmaktan hoşlananlar

 

Yoganın geleceğinin artık sadece geleneksel yöntemlerle öğretme ya da online olduğunu söyleyemiyoruz!

Yani iş planı olarak Yoga Eğitmenlerinin hibrit bir modele ihtiyacı  olduğu tartışmasız bir gerçek!

Peki Hibrit iş Modeli nedir?

 

Hibrit iş modeli yogayı geleneksel olarak öğretme ve online olarak öğretmenin iç içe olduğu bir iş modelidir.

Böyle bir gelecek ve iş modeli herkesin farklı ihtiyaçlarına seçenekler sunacak ve  destekleyecektir.

Yoga Eğitmenleri olarak bu üç grup insan türüne de seçenekler sunabilmek ve zamanın gerisinde kalma riskinden uzaklaşmak için ve gelir elde etmek için Hibrit iş modelinizi bir an evvel planlamalısınız!

Hibrit bir iş modelinde dikkat edilmesi gerekenler!

Yoga işiniz için hibrit bir model oluştururken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

 

Öğrencileriniz kimler?

Senelerdir yoga dersi veriyor olabilirsiniz ama Covid 19, aile düzenlerini, zaman kavramını, bütçeyi fazlasıyla değiştirdi.

Eskiden gündüz saatlerinde çocukları okuldayken yoga dersi almak isteyen bir çok kişi aynı anlara denk gelen evden eğitim ve çalışma nedeniyle akşam geç saatleri tercih etmeye başladılar.Ve yeni günlük rutinler- alışkanlıklar geliştirdiler.

Ya da tüm haftanın yorgunluğunu 2020 öncesi bir pazar gününü yoga stüdyosunda geçirmeye hevesli öğrenciler artık hafta sonunu sosyalleşmek için kullanmak istiyorlar.

Öğrenci ve Potansiyel öğrenci gruplarınızı yeniden tanımlayın.

Sizi stüdyolarda ya da yüzyüze derslerde ziyaret eden ya da online ders almaya devam eden ve hatta her ikisini birden yapmaya gönüllü öğrencileriniz olacaktır.Onlara ihtiyaç duydukları şeyleri sunmak için önce ihtiyaçlarını anlamaya çalışın.

Hangi derslerim ya da eğitimlerim hem yüz yüze hem de online olarak sunulabilir ? 

 

Stüdyo üyelikleri: Öğrencilerinize ek açık hava dersleri, canlı yayın ve isteğe bağlı online ders hizmetleri olarak da  (pakete dahil veya ek ücret karşılığında) sunun. 

Bire bir eğitim: Birebir dersleri online olarak sürdürülecek ders ve buluşmalarla da destekleyerek, koçluk ve kişisel eğitmenlik almalarının faydalarını esnek ama sürüdürülebilir şartlarda üst düzeye çıkarın.

Online üyelikler : Mevcut online öğrencilerinizi açık hava ve grup derslerine dahil edecek planlarla deneyimlerini zenginleştirin.

İsteğe bağlı kendi hızında üyelikler: Farklı ıhtıyac ve gruplar için video eğitimler oluşturun.Üyelik ya da paket olarak sunun.

Bu seçeneği düşük bir ücretle teşvik ettiğinizde ve onları yüzyüze ve birebir derslerde de görebilirsiniz.

Eğitmenlik Eğitimleri veya Sertifikalı Programlar: Yoga eğitmenleri ya da öğrencilerinin kendi zamanlarında öğrenmeleri için isteğe bağlı video eğitimi içeren bir pasif gelir kaynağı da ekleyin. Eğitimlerinizi  kaydedin, saklayın ve onlar için en uygun zamanda erişmelerine  izin verin.

Tüm bunları bir arada sunmak için gerekli donanıma sahip miyim?

Hepsini bir arada istediğimizde, artık daha fazla denememiz gerektiğini de kabul etmemiz gerekir.

Dersler için öğrencilerinizin (mevcut yüz yüze  katılım gösteren öğrenciler) izni olmadan onların videolarını çekip kullanamayacağınızı hatırlatarak başlamak istiyoruz.

Bu tür dersleri planlarken eğer öğrencilerinizin de olacağı bir açıyı planlıyorsanız bu konuda yazılı izinlerini almanız akıllıca olabilir.

Derslerinizi hem kayıt altına almak aynı anda online / canlı  olarak sunmak için temel olarak online ders ekipmanlarınızı kullanmanız yeterli olacaktır.

Başlangıç zihnine dönün ve  ekipman işini mümkün oldukça basit tutun!

Dersleri hem yüz yüze hem de online olarak sunarken bir kaç farklı açı denemeniz gerekebilir.Mevcut katılımcıların dikkatini dağıtmayacak bir ekipman yerleşimi bu noktada oldukça önemlidir.

Dersin ortasında bozulan bir mikrofon düzeltemeyeceğiniz için size yardımcı olacak kişilerle bir arada olmak ya da telafi dersleri esnekliği sunmak iyi seçeneklerdir.

Bunun dışında tıpkı online ders vermeye alıştığınız gibi dersleri hibrit olarak sunmak içinde zamana ihtiyacınız var.

Bir kaç başarısız deneyim gözünüzü korkutmasın.

Her zaman dediğimiz gibi mükemmel yoktur ve öğrencilerimiz anlayışlıdır!

Bizce yoganın geleceğinin hibrit olduğu çok açık.

Öğrencilerinize arzu ettikleri kontrol ve esnekliği sağlamak için hem yüz yüze geleneksel  hem de online sınıflar sunabilmek isteyeceksiniz.

Yoga işinizi dijitalde yapılandırmanın yollarını araştıran vizyoner bir eğitmenseniz 24 Eylül başlangıçlı Modern Çağda Yoga Öğretmek 8 haftalık online program detayları için bizimle  iletişime geçebilirsiniz. 

 BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın