#1 AHİMSA : ZARAR VERME

25 Kasım 2020


AHİMSA NEDİR? 

Ahimsa Sanskrit dilinden zarar vermemek anlamına gelmektedir.  Dünyamızı, kendimizi, tüm canlıları, her şeyi korumayı, zarar vermemeyi kapsar. Ahimsa, saygı ,sevgi ve şefkatle yaklaşabilmeye çabalamaktır…

Yaşadığımız dünyanın uyumlu bir parçası olabilmek için her yogi / yogini ahimsayı araştırmalıdır. Farkında olarak ya da olmayarak dünyaya ve kendimize zarar veriyoruz. Ve ahimsayı araştırarak minimize edebiliriz.

AHİMSA YOGA

Patanjali’nin Sutralarında yoganın 8 basamaklı yolunda yer alan Yamaların içinde yer alır.  Patanjali’nin Yoga Sutralarında Yamaları da 5 ayrı bölüme ayırıyor. Bu bölümler bireyin dış dünya ile arasındaki ilişkileri düzenleyen davranış kalıplarını içeriyor. Bu Davranış kalıplarından ilki Ahimsadır. Himsa kelimesinin anlamı adaletsizliktir. Sanskrit dilinde bir kelimenin önüne gelen “a” eki onu olumsuz forma dönüştürür. Ahimsa Zarar vermemekten daha fazlasıdır. Ahimsa insanlara karşı nezaket, ince düşüncelilik, düşünceli davranmak gibi anlamlara da gelir. Ahimsayı düşünürken yargılamamayı bol bol pratik etmeliyiz. Mesela zarar vermemek için hayvansal gıda tüketmemeye çalışmak ve bu durumdan zorlanmak kendimize zarar vermediğimiz anlamına gelir ki bu ilkeye aykırıdır. Kendimize zarar verecek şeylerden kaçınmakta en temel sorumluluklarımızdan biridir. Ahimsa bizim yaşarken ki görev ve sorumluluklarımızla da ilgilidir.
Hatta Bhagavad Gita’da Arjuna gibi düşünülmüş bir tutumla savaşmamız gerektiğinde savaşabiliriz.

5 Haziran Dünya Çevre Gününde Ahimsayı Araştırmak

Bireysel olarak çevreye zarar vermeyi azaltmaya yönelik uygulanabilecek önerilerimiz:

🌍 Kullandığımız her ürünün geri dönüşümlü olmasına dikkat etmeli ve tüketimi minimumda tutmalı,

🌏 Plastik poşet kullanmak zorunda kalmamak için alışveriş için küçük file, keseler ve bez çanta taşımalı,

🌎 Atık oluşumunu azaltmak adına kendi mataranı, kendi çatal kaşık vb. yemek kitini yanında taşımalı,

🌎 Su, elektrik vb. tüketimlerini ihtiyaç miktarınca kullanmalı,

🌎 Kullanılmayan eşyaları çöpe atmak yerine ihtiyaç sahibi insanlarla paylaşmalı,

🌎 Kozmetik, giyim, kişisel bakım, dekorasyon ve aksesuar gibi tüketim malzemelerini temin ettiğiniz markaları hayvanlar üzerinde deney yapılan ürünleri olmayacak şekilde seçmeli.

🌎Beslenmede hayvansal tüketimini ve israfı minimumda tutmalı.

Çok küçük adımlar ve bireysel çabalarımızla gezegenimizi korumamız mümkün! Sadece kendi hayatımızda Ahimsayı araştırarak büyük etkiler yaratmamız mümkün.

Sizinde eklemek istediğiniz önerileriniz varsa yorumlarınızı  bekliyoruz. Ayrıca  Bize Ulaşın sayfasından ve ya Instagram'dan bizlere hızlıca ulaşabilirsiniz…BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın