Yoga Kampı Organize Etmenin 8 Adımı

01 Ağustos 2021


Kendi yoga kampınızı organize etmeyi hiç hayal ettiniz mi? 

Bir yoga kampına ev sahipliği yapmak yoga öğretmenlerine öğrencileriyle birlikte yoganın kalbine ve uygulamalarına daha derinden dalma fırsatı sunarak yoga yolculuğunda harika bir deneyim yaratır. Bununla birlikte, bir yoga kampının organizasyonu çok yoğun çaba gerektirir.

Bir yoga kampı organizasyonunu üstlenmek,  yoga derslerinin daha ötesindedir. Mekan seçme, rezervasyon yaptırma, programı planlama, etkinliği pazarlama ve kayıt yönetimi gibi sorumluluklar da var. Tüm bunları organize ederken çabanızı doğru kullanmanız konusunda yardımcı olabilecek yoga kampı düzenlemede işinize yarayacağını düşündüğümüz planlamanın temel adımlarını derledik.

1. Vizyonunuzu oluşturun

Herhangi bir şey planlamadan önce, öğrencileriniz için tasarlamayı umduğunuz deneyim türünü düşünmek için zaman ayırın ve vizyonunuzu yazarak kampınızın yol haritasını çıkarın. Bunu Modern Çağda Yoga Öğretmek programını hazırlarken yaptığımız gibi diğer tüm etkinlikler için de her seferinde yapıyoruz . Bu yol haritası odaklanmaya yardımcı oluyor, böylece program içeriğini hazırlamaya odaklanırken diğer deneyimleri de gözden kaçırmamış oluyoruz.

2. Bir ortaklık oluşturup oluşturmayacağınıza karar verin

Bir yoga inzivasının organizasyonu, öngörülü, açık ve uzun vadeli bir planlama, iyi bir pazarlama ve katılımcılarınızla dostane ama aynı zamanda profesyonel bir iletişim gerektirir. Aynı zamanda inziva sırasında öğrencilerinizin bireysel ihtiyaç ve isteklerini karşılamalısınız. Ve bunlara ilaveten stresten kaçınmak için kendi enerji seviyenizin de farkında olmalısınız. Tüm bunları yaparken bir ortağa sahip olmak avantajınıza olabilir.

3. Tema seçin

Bir yoga inzivası planladığınızda bunun kendi öğretim tarzınızı ve kişiliğinizi yansıttığından emin olun.  Dışarıda o kadar çok yoga inziva  kampı varki, sizinkin öne çıkartacak temalar belirleyin.

4. Konumu ve mekanı belirleyin

Konum, çoğu yoga inziva katılımcısı için en önemli faktörlerdendir. Hayallerindeki yoga inziva alanı katılımcıları kaydolmalarını sağlayacak.

Peki herkesin gitmek isteyebileceği bir yeri seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Erişilebilirlik: Yer araba ile kolayca ulaşılabilir mi yoksa katılımcıların oraya uçakla gelmesi gerekiyor mu? Bu ne tür maliyetler yaratır? İnziva merkezi bir sonraki havaalanından ne kadar uzakta? Toplu taşıma ile bağlantı var mı?

  • Yoga tesisleri: Yoga olanaklarını beğendiniz mi? Kaç katılımcıyı ağırlarlar? Ekipman var mı (yoga matları, battaniyeler, kayışlar, bloklar)?

  • İklim: Hangi mevsimde nasıl bir iklim bekleyebilirsiniz?

  • Fiyat: Katılımcı başına fiyat ne olacak? Yoga tesislerinin kiralanması ne kadara mal olur? Minimum katılımcı sayısı olacak mı? Rezervasyon ve iptal koşulları ne olacak?Kamp çadır alternatifi mevcut mu?

  • Yemek: Ne tür yemek seçenekleri var? Vejetaryen ve vegan seçenekler var mı?

5. Kamp programı hazırlayın

Bir yoga inzivası düzenlerken bir aktivite programı oluşturmak önemlidir. Ancak, her şeyi dakikası dakikasına planlamayın. Esnek ve spontane kalın. Her katılımcı grubu farklıdır, bu yüzden onları tanıyarak uyum sağlamanız gerekecektir. Herkese kendi deneyimlerini yaşama özgürlüğü verin.

Programı çok doldurmayın ve bireysel etkinlikler için yeterli alan bırakın, sonuçta bu bir dinlenme gezisi! 

Her zaman katılımcılarınızla iletişim halinde olun ve her birine elinizden geldiğince destek olmaya çalışın. 

6. Yoga Kampını Fiyatlandırın

Bir yoga inzivasının fiyatlandırılması zor olabilir. Bir yoga inzivası organize ettiğinizde makul bir fiyata nasıl ulaşacağınıza dair kısa ve öz bir formülü şu şekilde düşünebilirsiniz:

A+B=C

  • A – inziva merkezinizden kişi başı fiyat: Buna konaklama, yemek ve yoga alanı gibi temel bilgiler dahildir. Havaalanı transferleri veya ek aktiviteler gibi ekstraları içermez. inzivanın fiyatına dahil etmek istemediğiniz sürece, bunlar inziva katılımcısı tarafından cebinden ödenecektir.

  • B – kişisel ücretiniz: Yoga öğretmeyi sevdiğinizi biliyoruz, ancak ücretsiz bir inzivaya ev sahipliği yapmayın! Bir yoga inzivası düzenlediğinizde bir girişimci gibi düşünün ve başarılı olacaksınız! İnzivaya gitmek için kaçıracağınız dersleri veya seansları ve inziva merkezine gidip gelmek için kendi seyahat masraflarınızı hesaba katmalısınız. Zaman ve enerjinin de hesaba katılması gerekir, bu nedenle inziva öncesi organizasyonunuza ve pazarlamanıza dayalı bir miktar belirleyin.

  • C – A+B'nin sonucu: A ve B için bulduğunuz rakamları ekleyin, bu size son inziva fiyatınızı verecektir!

7. Pazarlama planınızı yapın

Bir yoga inzivasına ev sahipliği yapmak isteyen birçok yoga öğretmeniyle konuştuğumuzda  en sık duyduğumuz soru 'ya kimse gelmezse?'

Kendi yoga inzivanız için en önemli adımlardan biri başarılı pazarlamadır. Birkaç kanal kullanmanızı tavsiye ederiz:

Ağızdan ağıza tavsiyeler: Kendi öğrencilerinize inzivaniz hakkında bilgi verin ve teklifiniz hakkında dersten önce ve sonra coşkuyla konuşun. Onlara inziva için bir indirim sunabilirsiniz. Yoga inzivanızı bir arkadaşınıza tavsiye ederlerse onlara indirim de sunabilirsiniz. Bu, erdemli bir döngü yaratır: öğrencileriniz arkadaşlarını getirir, arkadaşlarını getirenler vb.

Web sitesi: Yoga inziva yerinizin reklamını kendi web sitenizde ya da online seyahat platformlarında yapın.

E-posta: Bülteninizde yoga inzivanızdan bahsedin ama sadece bir kez değil. Örneğin erken rezervasyon indirimi sunuyorsanız, son tarih yaklaştığında okuyucularınıza teklifinizi hatırlatmak iyi bir fikir olabilir.

Sosyal Medya: Yoga kamp inzivanızı sosyal medya hesaplarınızdan duyurun ve sosyal medya reklamlarını kullanın.

8. Katılımcılarla İletişim Kurun

Artık insanlar inziva için kaydolduğuna göre, tam olarak ne bekleyeceklerini bilmeleri için onlarla iletişim kurmanız gerekiyor. 

İnzivadan birkaç hafta önce onlara ne getireceklerini, programlarını, yol tariflerini ve gelmeden önce planlamak için bilmeleri gereken diğer her şeyi e-posta ile gönderebilir ve 1-2 hafta öncesinden birkaç hatırlatma e-postası gönderebilirsiniz.Katılımcılardan gelen e-postalara ve sorulara 24-48 saat içinde veya daha da erken yanıt verin,  onların ihtiyaçlarını ve sorularını önemsediğinizi gösterir.

Katılımcınızın kayıt bilgilerini inceleyin ve katılmadan önce kayıt bilgi formunda belirttiği tüm soruları veya tıbbi durumları yanıtlayın. Grubunuzdaki her bir kişiyi uygun şekilde destekleyebilmeniz için kimin katılacağını, yoga deneyimlerini ve olabilecek sınırlamalarını veya yaralanmalarını anlamanız önemlidir. Katılımcılarınız kişisel ilgi, ilham ve ipuçları arıyorlar, bu nedenle onlarla tek bir grup olarak konuşmak yerine dikkatli olmaya ve benzersiz ihtiyaçlarının her birini dinlemeye çalışın.

Hiç şüphe yok ki yoga kamp inzivalarında aynı alanda yoga yapmak, birlikte yoga yapmanın neşesini ve kahkahasını paylaşmak paha biçilemez bir deneyim.

Umuyoruz ki IYoga Kampı Organize Etmenin 8 Adımı yazısı yoga kampına ev sahipliği yapmak isteyen sizlere fikir vermiştir. Sizinde paylaşmak istedikleriniz varsa sosyal medyadan ya da  mail göndererek bizimle  iletişime geçebilirsiniz. 



BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın