Yoga Derslerinde Kullanılabilecek Hayatın içinden 3 Metafor

03 Nisan 2021


Yoga derslerinizi nasıl hazırlıyorsunuz? Akışlarınızın bir hikayesi ya da teması oluyor mu? 

Pekçok yoga eğitmeni , yoga eğitmenlik eğitimini tamamladıktan sonra öğrencilerini nasıl bir asana dizisi içinde, nasıl yönlendirebileceğini çok iyi  biliyor.  Ancak önemli bir çoğu için işin ikinci aşaması olan  akışa anlam katma kısmında zorlanıldığını paylaşıyor. Akışı temalandırmak tecrübe ile doğrudan alakalı değildir ve etkili kullanıldığında öğrenciler ve eğitmenler için eşsiz ders deneyimleri yaratmanızı sağlar.

Yoga akışlarını temalandırırken en sık karşılaştığımız fikir temalandırmanın çok karmaşık bir şey olması gerektiği fikri!

Kesinlikle harika temalar yaratmak için karmaşık temalara ihtiyacınız yok.

Harika bir tema yoga öğretisinin derinlerinden bir konu olabileceği gibi hafta içi çocuğumuzun okulunda yaşadığımız bir şeyi aktarmak ya da hayattaki metaforlardan destek almak olabilir. 

Bu yazının devamında yoga derslerinde metaforları kullanmaya yer vereceğiz.

Metaforların öğretmemizde, Yoga dersi ve pratiklerimizde önemli bir yeri var çünkü beynimiz gerçeklere bariyer koyabilirken metaforlara direnme eğilimi göstermiyor.Bu da öğrenclerimizin pratiği anlamlandırmasını kolaylaştırıyor.

Metafor nedir ve nasıl kullanılır?

Metafor, anlatımı etkili kılmak için kullanılan mecaz olarak açıklanabilir. En sık kullanımı edebiyat alanında görülen metaforlardır aslında, hayal gücüne bağlı olarak her alanda kullanılabilir. Mesela eğitim alanında kavraması güç şeyleri daha anlaşılır kılmak için bir teknik olarak değerlendirilebilir. Akılda kalıcılığı arttırmak için araçsal bir işlev görür. Yaratıcılığa olan katkısının yanı sıra dil becerisinin gelişiminde de önemli bir rol oynar. Soyut kavramların somutlaştırılarak anlatılması da metaforlar aracılığıyla yapılabilir. Bu sayede belli kalıplara sıkıştırılan öğrenme süreci daha keyifli bir hal kazanır. Monoton anlatımlar metaforlar aracılığı ile zenginleştirilerek insanı düşünmeye iten ilham veren içerikler haline gelebilir. Ezbere dayalı sistemin dışına çıkarak daha interaktif anlatımlar yapılabilir. Bu sayede bilimsel düşünme sürecine katkı sağlanır ve yaratıcı düşünme kabiliyeti kazanılır. Eğitim alanında örneklenen olumlu etkilerinden de anlaşılacağı üzere aslında metafor kavramı insanlar için anlaşılması ya da akılda tutması güç olan şeylerin netleşmesi için oldukça etkili bir yöntem. Alışılagelmiş kalıpların dışına çıkarak insanı hayal gücü ve düşünme yetisini kullanmaya iten bu anlatım yöntemi yaşamın her alanında kullanılabilir.

Yoga Derslerinde Kullanılabilecek Hayatın içinden 3 Metafor

Metaforlar yalnızca bir deneyimi tanımlamak, bir şeyi akılda tutabilmek ya da anlatımı zenginleştirmek için kullanılmaz. Aslında hayat metaforlarla doludur, her şey yaşama dair bir mesaj içerir. Önemli olan hayatın içinde gizlenen bu metaforları görebilmek.

#1 Bahçe Metaforu

Yeşille birleşen renkli çiçeklerin iç açan güzelliğine şahit olunan bir bahçeyi insan isterse kendi hayatının metaforu olarak görebilir. Bahçe yaşamı temsil ederken, bahçenin içinde yetişen bitkiler aile ve arkadaşlardır. Bitkiler ve iletişim kurulan insanlar arasındaki bağlantı da geliştirilebilirlik ile alakalıdır. Nasıl ki bitkiler ilgi ve alakaya ihtiyaç duyuyor, sulanmak istiyorlarsa insanın çevresi de aynı beklenti içindedir. Bahçede her zaman güzel çiçekler, sağlıklı sebzeler yetişmez bazen istenmeyen otlar ve çürümüş sebzelerle karşılaşılabilir. Bu da hayattaki toksik ilişkileri temsil eder. Nasıl ki bahçede istenmeyen şeyler ayıklanıp temizleniyor ise insan da hayatını bahçesi gibi görüp toksik ilişkilerden ve hayatında istemediği şeylerden kurtulabilir. Bazen her şey aslında bu kadar basittir. Önemli olan bakmak değil görmektir.

#2 Bina Metaforu

İnsan her gün belki onlarca belki de yüzlerce bina görür. Bina insan için her seferinde aynı beton yığınını ifade edebilir. Aynı binalar yalnızca yaşamda metaforların gücünü kullanabilen bir insan için farklı bir anlam taşır. Bina yaşam için sağlam bir metafor olarak ele alınabilir. Bu metaforun insan üzerinde uyandırdığı şey ise hayatta sağlam bir temele sahip olmanın önemi. Temeli sağlam olmayan binalar ne kadar yüksek ve gösterişli olursa olsun bir gün yıkılır ancak temeli sağlam bir bina ayakta kalır. 

#3 Yolculuk Metaforu

Yolculuk, insana varış noktasının tek hedefi olmadığını hatırlattığı için yaşam için ortak bir metafordur. Her türlü yolculukta olduğu gibi, yolların düz olduğu zamanlar ve virajlı olduğu zamanlar vardır. Yol boyunca inişler, çıkışlar ve çukurlarla karşılaşılır hayatta olduğu gibi. İnsan seyahatini ne kadar planlarsa planlasın, planlarının bozulması tek bir aksiliğe bakar. Aynı, hayatta her şeyin istenilen gibi gitmemesi gibi. 

Aslında hayat herkes için farklı bir metafora karşılık gelir. Kişi kendi metaforunu keşfederek aynı zamanda kendine bir motivasyon ve rehber de belirlemiş olur. Yaşamda problemlerle karşı karşıya kalındığında büyük resmi daha rahat görmek için metaforlar kullanılabilir. Bazı olumsuz metaforlar hayatla ilgili uyarılar içerir. İnsan metafor aracılığıyla hayatında doğru gitmeyen bir şeyin farkına vararak bunu düzeltebilir. Aslında her şey düşünmekle başlıyor. 

Hayatın içindeki metaforları görebilmek için anlam arama, doğru bağlantılar kurma, yorumlama gücü ve analiz yapma yetileri üzerine çalışılması önemlidir. İlk olarak insan kendi hayatına uyan metaforlar üzerine odaklanabilir. Doğru bağlantılar kurulduğu zaman her şey bir bir çözülecek ve netleşecektir. İnsan istikrarlı olup yaratıcı düşünce gücünü aktif olarak kullanıldığında metaforları keşfetmeye başlar. Metafor, olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilir. Kişi ilk olarak hayatını tanımlayacak metaforları düşünerek işe başlamalıdır. Düşünüldüğünde metaforların hayatın her anında, her yerde olduğu fark edilir. Metaforların gücünün bilincine varıldığında hayat herkes için daha renkli ve merak uyandırıcı bir hal alacaktır ve her bir öğrenciniz ve sizin için  eşsiz olan bu anları daha harika deneyimlere dönüştürecek ortam yaratmadaki kalpten çabanız sonuç bulacaktır.

 

Umuyoruz ki Yoga Derslerinde Kullanılabilecek Hayatın içinden 3 Metafor yazısı yoga eğitmeni olarak dersleri temalandırma konusunda  sizlere fikir vermiştir. Sizinde paylaşmak istedikleriniz varsa sosyal medyadan ya da  mail göndererek bizimle  iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın