Online Yoga’ya Hazırlık: 5 Adımda Doğru Ekipman ve Teknik Seçimi

25 Kasım 2020


Covid 19 Yoga için de işleri Online yürütebilmeyi önemli bir adım haline getirdi. Serbest çalışan yoga eğitmenleri ve yoga stüdyoları programlarını online çalışmalara kaydırırken aynı şekilde yoga öğrencileri de online dersleri- eğitimleri  araştırmaya başladılar.

Bu süreçte daha önceden online eğitim vermeye alışkın olan eğitmenler güven alanlarında derslerini sürdürürken, henüz denememiş olan Yoga Eğitmenlerinin aklındaki temel soru çoğunlukla “Online Ders Nasıl Yapılır?” sorusu oldu. Bizlerde bu yazımızda size online yoga’ya hazırlık evrelerini anlatmaya çalıştık. Keyifli okumalar diliyoruz. Dilerseniz yazının içinde kafanıza takılanları bizimle iletişime geçerek sorabilirsiniz.

5 ADIMDA ONLINE  YOGA’YA HAZIRLIK NASIL YAPILIR?

Yoga içeriklerinizi online olarak sunmanın tek yolu profesyonel bir stüdyo kurup işe koyulmak değildir. Evet bu da bir opsiyondur ancak zaman, emek ve bütçe gerektirir. Bunun yerine bu yazımızda size  temel gereksinimlerinizi karşılayacak bir yol haritası oluşturmaya çalışacağız. Her zaman şu an sahip olduklarınızla başlamak için her şeyden önce lütfen şu anki durumunuzu kendinize açıkça ortaya koyun;

Sunacaklarım neler?

Bunun için ne kadar zaman ayırabilirim?

Bunun için ne kadar bütçe ayırabilirim?

Her destekleyici ekipman videolarınızın teknik kalitesini arttıracaktır ancak bu aynı zamanda beraberinde ekstra iş yükünü getirebilir. Çok fazla zaman ya da bilgisi olmayan birinin kamera kurulumu ve video editlemeyle geçireceği süreyi, harekete geçmeye kullanmasını her zaman tercih ederiz. Yol haritası boyunca yukarıdaki 3 soru aklınızın bir köşesinde olsun.

ONLINE YOGA’YA HAZIRLIK 1. ADIM

#1 Çekim Ekipmanınızı Hazırlayın

Yoga Eğitim videosu hazırlarken görüntü, ses ve ışık için ekipman seçiminde  en temel nokta hareket özgürlüğüdür. Hareketinizi kısıtlamayan, kullanımı kolay ve taşınması pratik ekipmanlar tercihiniz olmalıdır. Ayrıca fazla para harcamadan başlamak isterseniz başlangıç için uygun fiyatlı ekipman satın alarak ya da elinizdeki ekipmanları değerlendirerek, daha sonra ihtiyaçlarınıza göre daha üst düzey ekipmanlar satın alabilirsiniz.

KAMERA

Online Yoga’ya hazılık yaparken, yapmanız en önemli tercihlerden biri, belkide en önemlisi kullanacağınız kameradır. Her duruma uyacak tek bir seçenek yoktur. Durum böyle olunca da bir çok farklı ihtiyaca ve bütçeye göre seçenek mevcuttur. Videolarınızla ulaşmak istediğiniz amacı göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekir.

Video yapmaya hızlı ve ekstra masraf yapmadan başlamak için akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Biraz daha yatırım yapmaya karar verdiğinizde DSLR bir fotoğraf makinası, video kamera ve aksiyon kameraları gibi en çok tercih edilen seçeneklere de göz atmak isteyebilirsiniz.

Ancak kamera konusunda ekipman profesyonelleştikçe kullanılan yardımcı ekipmanların sayısı da artacağını unutmayın. Çoğunlukla geniş açılı lensler, hareket edebilen tripodlar gibi ekipmanlar kameraların ana gövdelerinden bağımsız olarak satılırlar. Çoğunlukla gövdeleri telefondan daha ağırdır. Çekim süreleri kısmen kısadır. Ayrıca daha sistematik bir çekim ortamı yaratmayı da  gerektirebilirler.

SES

Online Yoga’ya hazırlık evresinin önemli bir adımı da ses ayarlamasıdır. Sesin kalitesi öğrencilerin dersi takibi ve dersin verimi için oldukça önemlidir. Bulanık, çok sessiz veya çok fazla arka plan gürültüsüne sahip bir ses öğrencilerin dersi takip etmesini imkansız hale getirebilir.

Ses kaydetmenin üç yöntemi vardır: uygulamanın canlı anlatımı, önceden kaydedilmiş ses ve olay sonrası seslendirme.

Canlı anlatım, stüdyo derslerinde yaptığımız gibi anlık olarak yayın yaptığımız derslerdir. Bu derslerde öğrencilerin baş aşağı veya kameraya sırtınızı döndüğünüzde sizi duyamaması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu derslerde harici bir kablosuz mikrofon dersin ses kalitesi için gereklidir.

Önceden kaydedilmiş ses , akıllı cihazlardaki ve ya PC’lerdeki ses kaydedicileri kullanarak yapılan kayıtlardır.  Video kaydı sırasında, sadece uygulamanın sesini çalar ve onu takip edersiniz. Video düzenleme aşamasında, videonuzdaki ses parçasını orijinal ses kaydınızdaki ses parçasıyla değiştirirsiniz. Bu düzenleme için kablosuz mikrofona ihtiyaç yoktur, biri videonuzu kaydederken sesi çalmak, diğeri videonuzu kaydetmek için iki ayrı cihaza sahip olmanız gerekmektedir.

Kaydedilmiş videodan sonra seslendirme başlangıç için en iyi opsiyonlardan biridir. Daha fazla zaman gerektirse de çoğu eğitmen tarafından tercih edilir. Önce uygulamanın videosunu herhangi bir talimat olmadan kaydedersiniz ve ardından videoya düzenleme sırasında anlatım eklersiniz.

DAHA İYİ BİR SES KAYDI İÇİN NASIL  MİKROFON KULLANILMALI?

Yoga için en uygun mikrofonun kablosuz yaka mikrofonu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bluetooth kulaklıklar da bazı uygulamalar ile uyumlu çalışır ve mikrofon olarak kullanılabilir.

En Çok tercih edilen 3 Wireless Mikrofon Marka ve Modelleri :

BOYA WM4 PRO

SARAMONIC BLINK 500 B1

RODE WIRLESS GO

Fiyat olarak Boya wm4 daha uygun olsa da dahili şarj değil pil ile çalışması harici şarjlı Saramonic ve Rode tercih sebebi olabilir.

Saramonic ve Rode hemen hemen benzer özelliklerdeyken Rode’nin kolay kurulumu biraz daha öne çıkmasını sağlar.

IŞIKLANDIRMA

Matınızı  arkanızda pencere olmadan konumlandırmanız en iyisidir. Güneş ışığını değerlendirebilirsiniz. Işığınız yetersiz geliyorsa doğru ışık malzemelerini seçmek için online forumlara ve ürün inceleme sitelerine de göz atabilirsiniz.

TRIPOD-AYAKLIK

Kullanacağınız ekipmanlara göre tripod ayaklık kullanmak şarttır. Doğru ekipmanla doğru tripod kullanmadığınızda kayıt sırasında kameranın kayması, ışıkların açısının değişmemesi gibi istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Ekipman sayısı arttıkça tripod ihtiyacı da artacaktır. Önerimiz bir çok farklı ekipmanı gövdesinde taşıyabilen modelleri tercih etmeniz.

Basitçe başlamak için ise en güzel seçenek üst üste yerleştirilmiş yoga bloklarıdır.

ONLINE YOGA’YA HAZIRLIK 2. ADIM

#2 Videonuzu kaydetmeye hazırlanın

VİDEO İÇERİĞİNİZİ HAZIRLAYIN

Akışınızı önceden planlayın

EKİPMANINIZI HAZIRLAYIN

Kaydınız başlamadan önce, tüm ekipmanınızı hazırlayın çekim için gerekli olan her şeyin elinizin altında olması önemlidir.

Kaydınızın sorunsuz ilerlemesine yardımcı olacak Youtube’nin de önerdiği genel bir yapılacaklar listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Kameraların, ışıkların ve mikrofonların düzgün şekilde çalıştığını doğrulayın.
Kamerada kullanacağınız çözünürlüğe ve ayarlara karar verin.
Taşıyacağınız ekipmanı dikkatlice paketleyip etiketleyin.
Pillerinizi şarj edin ve güç kablolarını yanınızda getirin (gerekliyse).
Piller, bellek kartları ve sabit diskler için yanınızda yedek bulundurun.

ARKA FON BELİRLEYİN

Karmaşık olmayan, düzenli ve  düz bir alan yeterlidir.

GİYİM

Giysilerinizin çok bol olmadığından emin olun, böylece öğrencileriniz vücudunuzla ne yaptığınızı görebilir.

KONUMUNUZU /MESAFENİZİ AYARLAYIN

Asanaların net görülebileceği bir mesafe ayarlayın.

BİR DENEME ÇEKİMİ YAPIN

Çekime başlamadan önce daima bir deneme çekimi yapın. Çekim yapacağınız konumda deneme kaydı yapın.

ONLINE YOGA’YA HAZIRLIK 3. ADIM

# 3 Videonuzu Kaydedin

Tüm planlamanızı yaptınız, artık videonuzu kaydetmeye başlayabilirsiniz. Bu aşamada kendinizi tamamen dersinize bırakın. Niyetinizi videonuzda öğrencilerinize aktarın.

ONLINE YOGA’YA HAZIRLIK 4. ADIM

#4 Videonuzu Düzenleyin

Videonuzu kaydettikten sonra bazı düzenlemelere ihtiyaç duyacaksınız.

Android cihazlarda VİVA VIDEO, iMovie  (Apple) veya Movavi Editor gibi uygulamalarla düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Kaydınız iyi giderse, tek yapmanız gereken, kameranızı açıp matınıza indiğinizde (ve belki de logonuzu ve uygulamanın adını içeren bir ekranla değiştirdiğinizde kaydın en başını kesmektir) ve son olarak, kameranızı kapattığınızda. Daha sonra ses dosyanızı eklersiniz. Kayıt düzgün gitmediyse uygun olmadığını düşündüğünüz kısımları kesme ve düzenleme yapabilirsiniz. Uygulamalardaki deneyimleriniz arttıkça yapabilecekleriniz de artacaktır. Tüm düzenlemeleri yapıp yayınlanmaya hazır hale getirmek için uygun formatta (mp4, avi vb) dışa aktarabilirsiniz.

ONLINE YOGA’YA HAZIRLIK 5. ADIM

#5 Videonuzu Paylaşın

Videonuzu dışa aktardıktan sonra yüklemek istediğiniz (sosyal medya, siteniz vb) platforma yükleyin.

Online yoga dersleri hazırlamak doğru ekipman seçiminden, videonun paylaşımına kadar emek, bütçe ve zaman gerektiren bir süreçtir.

Bu süreci kolaylaştırabileceğini düşündüğümüz ,0’dan başlayıp temel gereksinimleri karşılayacak bir yol haritası oluşturmaya çalıştık.

Sizinde paylaşmak istedikleriniz varsa yorumlarınızı  bekliyoruz. Ayrıca  sosyal medyadan ya da  mail göndererek bizimle  iletişime geçebilirsiniz.



BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın