CANVA NEDİR, NASIL KULLANILIR?

05 Ekim 2021


Canva, sosyal medya grafiklerinden sunumlara ve hatta kartvizitlere kadar her şeyi oluşturmanıza yardımcı olan ücretli ve ücretsiz versiyonları olan çevrimiçi bir araçtır. Kullanımı kolay arayüzü, yeni başlayanlar için mükemmel hale getirir.

Önceden tasarlanmış görüntüleri sürükleyip bırakabilir veya baskı veya web yayıncılığı için kendi tasarımlarınızı yükleyebilirsiniz.

Canva ayrıca posterler, tebrik kartları, sunumlar, afişler, sosyal medya grafikleri ve daha fazlasını tasarlamak için önceden hazırlanmış düzenlere sahiptir.

Canva ile tasarıma başlamaya hazırsanız ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Canva nedir ne işe yarar?, nasıl kullanılır?, neler yapabilirsiniz gibi en çok sorulan soruların cevaplarını bu makalede bulabilirsininiz.

Görseller hikayenizi anlatır

Kişisel bir marka olarak stratejinizin ne olduğunu ve sektörde nasıl tanınmak istediğinizi belirlemelisiniz. Yani işinizi nasıl sunacaksınız?Canva, kişisel marka bilinci oluşturma için kullanımı kolay bir tasarım aracıdır.

İster sosyal medya, ister web sitesi, ister bir el afişi için olsun görseller ilk göze çarpan ve farkedilendir. Herhangi bir içeriğin en önemli parçasındandır . Ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve içeriğinizi tanıtmak için kullanılırlar ve içeriğinizin dijital dünyada öne çıkmasını sağlar.

Gözlerini kapattığında ne görüyorsun? Ne kadar canlı, o kadar iyi. Aklına gelen şeyler nelerdir? uyandırdıkları duygular nelerdir?

Görseller hikaye anlatmak için kullanılabilir. Bir resim bin kelimeye bedeldir, değil mi? Ama bir imajla tasvir etmeye çalıştığınız o bin kelime nedir? Bunları yazmanıza gerek yok. Görüntüler, hikayeleri farklı bir şekilde anlatmamızı sağlar. Dil engellerini aşmamızı sağlar ve içeriğimizle yaratıcı olmamızı sağlar.

Hikâye anlatımında imgelerin kullanımı hiç de yeni değil. Görüntüleri hikaye anlatma sürecimizin bir parçası olarak binlerce yıldır kullanıyoruz, ancak şimdi sosyal medya gibi dijital medya platformlarından görüntüleri hikaye anlatımına dahil etmek için her zamankinden daha fazla yolumuz var. Birçok kişi, blog gönderilerini ilginç ve ilgi çekici hale getirmek için tasarım görsellerini kullanır. Tasarım görselleri, infografikler, fotoğraflar, videolar ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yapılabilir.

Yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek için profesyonel bir fotoğrafçı olmanıza gerek yok ve  Canva ile  az çabayla göz alıcı fotoğraflar oluşturabilirsiniz.

İŞTE SİZİN İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ CANVA İLE İLGİLİ EN SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Canva nedir, ne işe yarar?

Tasarım görselleri oluşturmak ve fotoğrafları düzenlemek için Canva gibi araçları kullanmanın birçok avantajı vardır. Özelleştirilebilir şablonlar oluşturabilir, ardından bunları yalnızca birkaç tıklamayla fotoğrafları düzenlemek için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi olarak da kullanabileceğiniz binlerce ücretsiz stok fotoğraf var.

Canva'nın en iyi yanı, herhangi bir tasarım deneyimi gerektirmeden yüksek kaliteli tasarımlar oluşturmanıza olanak sağlamasıdır. Düzenleme araçlarının tümü parmaklarınızın ucundadır ve arayüz, sevdiğiniz bir şey bulana kadar farklı düzenler, renkler, yazı tipleri ve efektlerle denemeler yapmak için olabildiğince basit şekilde tasarlanmıştır.

Canva nasıl kullanılır?

Canva, grafik tasarım, web tasarımı, bilgi grafikleri veya fotoğraf düzenleme için ücretsiz bir çevrimiçi tasarım aracıdır. Kullanımı kolaydır ve önceden tasarlanmış şablonlara sahiptir. Böylece kolayca oluşturabilirsiniz

Grafik tasarımında önceden herhangi bir deneyime gerek kalmadan farklı formatlarda grafikler.

Canva'da kullanılacak görselleri bulabilir veya kendi görsellerinizi tuvale sürükleyerek veya düzenleyicinin üst kısmındaki görseli içe aktar seçeneğine tıklayarak yükleyebilirsiniz. Resimlerinizi oluşturulduktan sonra PDF, JPG, PNG, GIF veya SVG olarak indirerek de paylaşabilirsiniz.

Canva ile neler yapabilirim?

Bir poster, el ilanı veya başka bir tasarım türü tasarlamak zor olabilir. Canva ile tasarımcılar çok çeşitli şablonlar ve görseller arasından seçim yaparak kısa sürede benzersiz bir şey yaratabilirler. Ayrıca, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi düzen sunar, bu nedenle projeniz için mükemmel olanı bulmak kolaydır.

Canva ile Sunum,Youtube Banner, Facebook Kapak Fotoğrefı, Sosyal Medya Gönderileri, Kitap Kapağı, Masaüstü Duvar Kağıdı,, Fotoğraf Kolajı, CD Kapağı ,İnfografik,  Afiş, Menü, El İlanı, Logo, Broşür, Hediye Sertifikası, Kartvizit ve Etiket oluşturabilirsiniz. Canva mockupları kullanabilirsiniz.

Canva ya nasıl girilir?

Telefonunuza indireceğiniz uygulama aracılığıyla hem masaüstünde hem de mobil cihazınızda kullanılabilir.

Canva ücretli mi?

Canva’nın ücretsiz ve Canva PRO gibi ücretli versiyonları bulunmaktadır. Canva öğretmenlere ücretsizdir.

Canva telefondan nasıl kullanılır?

Canva telefonunuza indireceğiniz uygulama aracılığıyla kullanılabilir.

Eğitimli bir tasarımcı değilsiniz ve şimdi bir şeyler yaratmanız mı gerekiyor? 

Endişelenmeyin !

İşinizin görsellerini kolayca tasarlayabileceğiniz Canva Atölyesi size web ve sosyal medya için nasıl görsellerinizi parlatacağınızı öğretecek.

Canva ile Tasarım bilgisi olmadan bir profesyonel gibi tasarlamak için atölyeye siz de katılın!

  

 BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın