Hikaye Anlatımı: Yoga eğitmenleri nasıl daha efektif öğretebilir ve ilham verebilir?

09 Aralık 2021


Hikaye Anlatımı: Yoga eğitmenleri nasıl daha efektif öğretebilir ve ilham verebilir?

Yoga eğitmenleri  derslerinde yogayı öğretirken öğrencilerini etkilemekte ve onlara ilham vermektir. Buna yogayı öğretirken kullandıkları sosyal medya platformları ve diğer içerik platformları da dahildir. Katıldığınız online atölye, eğitim  veya dinlediğiniz son etkileyici podcasti düşünün. Büyük ihtimalle bu eğitim ya da içeriklerde paylaşılan istatistiksel veya yoğun bilgilerden ziyade daha çok hikaye ve deneyimleri hatırlıyorsunuzdur.  Bu yazımızda sizlere hikayenin gücünü ve yoga eğitmeninin de hikaye anlatımı için kullanabileceği kahramanın yolculuğu yönteminden bahsedeceğiz.

Hikayeleri bu kadar etkili yapan nedir?

Hikaye anlatmanın, doğrudan bilgi aktarmaktan ya da istatistikler sunmaktan çok daha etkili olduğundan bahsetmiştik. Bazı araştırmalar beynin verileri değil hikayeleri hatırlamak için tasarlandığından bahsediyor, öğrenmenin sürdürülebilir olmasını sağlayan da hikayeleri de bu kadar güçlü kılan şey de bu olabilir.

Hikayeler etkiler

Hikaye anlatımı, kalpten bağ kurduğunuz öğrencilerinizin seveceği bir içerik deneyimi yaratmakla başlar, ancak haftada birkaç kez Instagramda paylaşımda bulunmak veya web sitenizin  blogunu düzenli olarak güncellemek kadar basit değildir. 

Bunun nedeni, öğrencilerinizin daha uzun ve bağ kurabilecekleri bir deneyim aramasıdır.

Öğrencileriniz muhtemelen cevaplar veya bir sorunu çözmek için size geliyorlar.Ve sizi gerçekten tanımak istiyorlar.  

Hikayeler bulaşıcıdır

Hikayeler ağızdan ağıza yayılır, anlatılır ve paylaşılır.

Peki Kahramanın yolculuğu ve hikaye anlatımının ilgisi ne?

Yoga eğitmenleri içerik oluştururken, öğrencilerinin inanılmaz zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için “kahramanın yolculuğunun” gücünden yararlandıklarında, hikayelerinin anlatımını  bir üst düzeye taşıyabilirler.

Kahramanın Yolculuğu Nedir?

1949'da Joseph Campbell kendi alanında çok ses yaratan bir kitap yayınladı: “Bin Yüzlü Kahraman”. Ünlü psikolog Carl Jung'dan ilham alan Campbell, binlerce yıldır içgüdüsel olarak bildiğimiz şeyi kaleme aldı ve her kahramanın hikayenin (veya kitabın veya filmin) başından sonuna kadar attığı yaklaşık 12 adımı ortaya koydu.

Ve ortaya koyduğu şuydu;

  • Okunmaya değer her hikayenin bir kahramanı vardır.
  • Kahraman, sonunda başarılı oldukları bir göreve gönderilir, ancak tereddüt, zorluk, yol boyunca bazı akıl hocaları ve edindikleri bazı araçlar olmadan olmaz. Görevlerini, kazandıkları için beklentilerinin bile ötesinde başarılı olarak tamamlarlar.
  • Her kahramanın ortak bir yolculuğu vardır - yalnızca isimler, tarihler ve yerler farklıdır. 

Yoga Eğitmeninin  hikaye anlatımı: Kahramanınız öğrenciler

Öğrencileriniz kahramanın yolculuğu ile formüle edilmiş bir hikayeyle karşılaştıklarında  hikayeyi kendi deneyimlerine benziyormuş gibi özümseyecek ve özdeşleşeceklerdir.

Kahramanın Yolculuğu, her biri ayrı adımlardan oluşan üç bölüme ayrılmıştır. 

Christopher Vogler, Joseph Campbell'in kahramanın yolculuğunu 3 bölüm ve 12 adım olarak  basitleştirilmiş. Kahramanın yolculuğunun 12 adımı şunları içerir: Bu üç eylemi satın alma kararı üç aşamasıyla uyumlu hale getirebiliriz : Farkındalık, Üzerinde Düşünme ve Karar. 

AŞAMA 1: Sıradan Dünya'ya odaklanmak

Sıradan Dünya Maceraya Çağrı, Reddetme ve Mentor ile Buluşma üç ana eşikten oluşuyor. Burası maceranın ilk ayağı, öğrencilerinizle tanıştığınız sorunlarını çözmeye ve sorularını yanıtlamaya başladığınız yerdir.

Maceraya Çağrı

Öğrenciniz sıradan hayatını yaşıyor ancak daha fazlası olduğunun farkında sadece ne istediğinden emin değil. Burada devreye giriyorsunuz.

Onları çekip maceraya atılmaya ikna etmelisiniz.

Modern Çağda Yoga Öğretmek eğitiminde detaylı olarak anlattığımız dönüşüm hunisinin en üstünde yer alan farkındalık aşaması içeriğini düşünün. Sosyal medya  gönderilerden blog/web sitesi yazılarınıza kadar, macera çağrınız yani  içeriğiniz öğrencilerinizin sorularını yanıtlamalı ve bulunması kolay olmalıdır. Ve daha da önemlisi, başka bir yere, öğrencinizi yolculuk boyunca daha ileriye götüren daha bir başka (daha derin ya da detaylı olabilir) içeriğe yönlendirmesi gerekiyor.

Ve bunu yaparken mutlaka eyleme geçme çağrısı kullanmalısınız!

Bu, öğrencilerinizin bir şeyler yapmasını istediğimiz nokta olan Harekete Geçirici Mesaj anlamına gelir. Bu eylem, sosyal bir gönderideki bir bağlantıya tıklamak veya yeni pdf dökümanı indirmek olabilir. Durum ne olursa olsun, harekete geçirici çağrınızın kahramanınız olan öğrencileriniz  için cazip ve değerli olması gerekir.

Ret

İçerikler ne kadar harika olursa olsun, öğrencileriniz her zaman hemen etkileşime geçmez. Bu kadar çok seçenek ve bilgi varken, ilk başta biraz şüpheci olmaları muhtemeldir. Çok çaba sarfettiğiniz  Instagram gönderinizi geçebilir veya e mail bülteninizdeki ilk e-postayı asla açmayabilirler. 

Bununla birlikte, içeriğiniz kahramanlarınızın sorularına gerçekten cevap veriyorsa veya bir sorunu çözüyorsa, moral bozmayın! Bazen bu reddetmenin ilgi çekici olmamakla  ilgisi yoktur, daha çok kötü zamanlamadır. 

Belki de öğrencileriniz  henüz sorunlarının farkında değillerdir. A/B testi ve günün en uygun saatlerinde içerik yayınlama gibi stratejiler, öğrencilerinizin çağrınızı görmesine yardımcı olabilir.

Mentor ile Tanışmak

Öğrencileriniz sorunu çözmenin veya soruyu yanıtlamanın zamanının geldiğine karar verdiğinde, hazır olmanız gerekir. Bhagavad Gita destanındaki Arjuna ve Krishnayı hatırla! Bir kahramanın güvenilir bir danışmana ihtiyacı vardır. İşte burada siz devreye giriyorsunuz.Gerçek bir rehber olmak için içeriğinizi ilgi çekici ve bilgilendirici tutun.Sizinle doğru yerde olduklarını hissetmeye ihtiyacı olduklarını unutmayın.

Bu onların daha fazla bilgi için geri gelmelerini sağlayacak ve belirlediğiniz yola girmelerine yardımcı olacaktır. Bu, birden fazla blog gönderisini okumak veya haber bültenlerine kaydolmak şeklinde olabilir. Güvenilir bir öğretmen olduğunuzu kanıtlayabilirseniz, öğrencileriniz sizinle birlikte devam edecektir. 

Öğrencileriniz size güvendiğinde yolculuğun ikinci aşamasına sıradan dünyalarını geride bırakmaya ve bilinmeyene ya da "Özel Dünya"ya girmeye davet ediyoruz.Sıradan Dünya  gibi, Kahramanın Yolculuğu'nun 2. aşamasında  devam eden maceraya ışık tutmaya yardımcı olan birkaç dönüm noktası var 

AŞAMA 2 : ÖZEL DÜNYAYA DAVET

Şimdiye kadar, öğrencilerinize sizinle bir içerik yolculuğuna çıkmak için yeterli neden verdiniz. Öğrencilerinizi maceraya çağırdınız, belki de iyi yerleştirilmiş bir sosyal medya postu veya e-posta bülten içeriği ile sunduklarınızı yeterince deneyimlediler ve sorularına cevap verebilecek veya sorunlarını çözebilecek bir öğretmen olarak size güvenecekler. Kahramanın Yolculuğu açısından, bu noktaya “Eşiği Geçmek” deniyor. 

Peki bundan sonra neler var?

Topluluk, müttefikler

Bu adıma geçen bir öğrenci konfor alanının dışına çıkmış demektir. Artık sorunun ya da ihtiyacının farkında. Bu noktada onlara başka bir yolun ve seçeneğin de mümkün olabileceğini anlamalarına alan açıyorsunuz.

Zor zamanda neye ihtiyaç duyarız? Bizimle aynı ruhu taşıyan aynı ihtiyacı duyan ya da aynı sorundan muzdarip bir topluluğa.

Öğrencilerinizin kahramanın yolculuğu boyunca mentoru olarak, kesinlikle bu rolü üstleniyorsunuz. Öğrencilerinize  karar verme süreçlerinde onlara yardımcı olacak kaynaklara ve eğitimlere sahip olduğunuzu gösterin. 

En İçteki Mağara

Herhangi bir hikayede kahraman, ilerlemeye devam edip etmemek için en zorlu görevle karşı karşıya kalır. Bu, sizi takip eden potansiyel öğrencilerin  gerçekten bir öğrenciye dönüşmeye karar vereceği noktadır. 

Mağara,  kendini hesaba çekme anını temsil eder. Kendi kendine sorar: Bu eğitmenin sunduğu dersleri/eğitim/atölyeleri  gerçekten istiyor muyum? 

Onlara doğru kararı vermelerine yardımcı olmak için ne sunabilirsiniz?

Ödül

İçteki Mağaranın ardından, kahramanınız hikayenizin doruk noktasına ulaşır. Dönüştürdükleri an. Bunu yapabilmek için uygun bir ödül olması gerekir. Elbette, derslerinizin / atölyelerinizin öğrencilerinizin  ihtiyaç duyduğu yanıtlara ve çözümlere sahip olduğunu biliyorsunuz, ancak hareketi sağlamak uzun bir yol yürümeyi gerektiriyor. Kahramanınıza vazgeçilmez ve gerçekten değerli bir şey sunun.

Muhtemelen mutluluğu ya da tüm sıkıntıları yok etmeyi teklif edemezsiniz, ancak kesinlikle öğrencileriniz için hayatı kolaylaştırabilirsiniz. Bilgilendirici bir e-kitap, teknik detaylı  bir inceleme makalesi veya mevcut durumlarını görebilecekleri ya da bir süreç için kontrol listesi ile eve dönüş yolculuğuna geri gönderin ya da özel bir üyelik seçeneği veya özel fiyat teklifi sunun. Kahramanınızı uygun bir zaferle ödüllendirin. 

Bu, Kahramanın Yolculuğu'nun sonu gibi görünebilir, ancak henüz bitmedi. Son bölümümüz olan 3.Aşama Sıradan Dünyaya Dönüş ile devam ediyoruz.

Şimdi, “Geri Dönüş”, “Diriliş” ve “İksir” ile potansiyel öğrencileri nasıl memnun edeceğinizi ve dünyalarını sonsuza dek nasıl değiştireceğinizi keşfedeceğiz. 

Geri Dönüş Yolu

Öğrencilerimiz konfor alanından cıktılar, farkındalık kazanıp , sunduklarımızı, içeriklerimizi farkettiler ve artık eve dönmeye hazırlar.

Kitlenizin sıradan dünyasına bir kahraman olarak dönmesini sağlamak için ne yaptınız? Tüm yazımız boyunca bahsettiğimiz gibi, kahramanınızın yolculuğu için tüm motivasyonu, kaliteli içerik aracılığıyla sorunları çözmenize olan inancı ve kurduğu bağdan aldı. İhtiyaç duydukları bilgilerle eve dönmeleri için onları güçlendirin. 

En büyük meydan okuma hala gerçekleşmiş değil. 

Diriliş

Bu, öğrencilerinize  öğrettiğiniz şeyi alıp sorunlarına uygulayacağı an.Deneyimden topladıkları bilgileri günlük yaşamlarında gerçekten kullanabilecekler mi? Blog içeriğini okuyarak, e-kitabınızı indirerek veya mini bir videonuzu izleyerek kahramanınızı başarıya hazırladınız mı? Kahramanınız başarılı olursa, sunduklarınız gerçek bir kahraman olduğunu kanıtlamış olacaktır. Başarısız olurlarsa, muhtemelen derslerinize geri döndüklerini göremeyeceksiniz. 

Öğrencileriniz için ürettiğiniz içeriğe inanmanız çok önemlidir. Sitenize trafik çekmek ve olası satışlar oluşturmak bir hedef olabilir ama tüm bunları yapmanızın nedeni ne?

Neden?

Her içerik parçasının bir sorunu çözmesi veya öğrencilerinizin sahip olabileceği bir soruyu yanıtlaması gerekir. 

İksir

Kahramanın  yolculuğunun sonuna geldik. Kahraman, tüm sorunları ve sorularıyla sıradan dünyayı terk etti, szin sunduğunuz içeriklerle  ilgilenmek için bilinmeyene yolculuk etti ve daha akıllı ve her durumla başa çıkmaya hazır olarak geri döndü. "İksir", öğrencilerinizin gelecekte onlara yardımcı olmak için kullanabileceği her şeydir - bu yardımcı bir detaylı içerik, bir mini atölye videosu veya onlara yardımcı olacak daha kapsamlı bir bilgi olsun. 

Kahramanınızın hayatı, yaşadıkları deneyimin bir sonucu olarak artık daha iyi ve o, ortaya çıkan yeni zorluklarla başa çıkmak için daha fazla araca sahip.Yeni bir destansı yolculuğa çıkmaya ikna edilmesine gerek yok, artık onu kendileri arıyorlar, daha önce yola çıktılar. Ne bekleyeceklerini biliyorlar. Kahramanınıza yani öğrencinize teklifinizi sunmak için orada olun.

Umuyoruz ki Hikaye Anlatımı: Yoga eğitmenleri nasıl daha efektif öğretebilir ve ilham verebilir? yazısı sizlere ilham vermiştir. Sizinde paylaşmak istedikleriniz varsa sosyal medyadan ya da  mail göndererek bizimle  iletişime geçebilirsiniz. BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın