Yoga Eğitmenleri için İnstagram 101: Instagram SEO için Nasıl Optimize Edilir?

01 Nisan 2021


Instagram yoga işini daha çok kitleye ulaştırabilmek için harika bir araçtır. Önceden, Instagram da arama yapıldığında,  yalnızca Instagram adlarında, kullanıcı adlarında veya biyografilerinde kullanılan  anahtar kelimelere göre Instagram profilleri  gösteriliyordu. Ancak şimdi Instagram, kullanıcıların gönderi aramak için anahtar kelimeler kullanmasına da izin veriyor! (Instagram, aradığınız şey için en yararlı, alakalı sonuçları, bulmak için milyonlarca hesabı sıralar işte bu sıralamada yer almak için hangi aratmalarda çıkmak istiyorsanız bu sizin anahtar kelimenizdir). 

Kasım ortasında Instagram , ABD, İngiltere, İrlanda ve Kanada dahil olmak üzere altı ülkede İngilizce konuşan kullanıcıların artık platformda yalnızca hashtag'leri değil anahtar kelimeleri kullanarak içerik arayabileceğini duyurdu.

Peki bu ne anlama geliyor? 

Örneğin "yoga pantalonu" arattığınızı farzedelim! Instagram bu anahtar kelimeyi içeren arama sonuçlarında birkaç öneriyi karşınıza çıkaracak.

Bunun için Instagram hesabınızın Instagram SEO için optimize edilmesi gerekiyor. 

Peki erişiminizi, keşfedilebilirliğinizi ve etkileşiminizi arttırabilmek için  Instagram SEO Nasıl Yapılır ?

  • Instagram Hesabının Herkese Açık Olduğunu Kontrol Edin

Instagram üyeliği oluşturarak bu platforma giriş yapıldığında hesap görünürlüğü açısından  ‘gizli ve herkese açık’  olmak üzere iki seçenek vardır. Gönderilerin daha çok kişiye ulaşması açısından hesap herkese açık tutulmalı. Eğer hesap herkese açık değilse gizlilik ayarlarından bu kontrol edilerek düzeltilmelidir.

  • Instagram Kullanıcı İsminin Önemli Anahtar Kelimeler İçermesine Dikkat Edin

Hesap isminde bir anahtar kelime kullanarak profili görünür kılmak etkili bir yoldur. Bu kelime verilen hizmeti anlaşılır kılacak bir detay olabilir. Bu sayede daha fazla kişi hesabı görebilir. 

Biyografi kısmı 150 karakter ile sınırlandırılmıştır. Etiket ve anahtar kelimeler ile bu kısım optimize edilerek tıklanabilir bağlantılar, site URL’si bu kısma eklenebilir. Gönderilerinizin içeriği ve profille alakalı izlenim oluşturabilecek küçük detaylara yer vermekte SEO keşfedilebilirliğini arttıracak yollardan birisidir.

  • Gönderi Açıklamarına Özen Gösterin

Instagram gönderi açıklamalarınızı  çeşitli alakalı anahtar kelimeler için optimize edebilirseniz (alt metin ve daha fazlası dahil olmak üzere açıklayıcı başlıklar yazarak), anahtar kelime arama sonuçlarında görünebilirler - bu nedenle Instagram SEO'nuzu optimize etmek her zamankinden daha önemlidir.

Instagram'ın şu anda yalnızca sınırlı sayıda anahtar kelime için arama sonuçları sunduğunu unutmayın - örneğin, "kırmızı kanepe" araması herhangi bir anahtar kelime önerisi getirmeyecektir.

  •  Kendi Alternatif Metninizi Oluşturun

Instagram alt metni, fotoğraflarınızın daha zengin bir açıklamasını ekleyebilmeniz için özel alternatif metin yazmanıza olanak tanıyan yeni bir özelliktir .

Bu özellik ağırlıklı olarak görsel engelli Instagram kullanıcıları için tasarlanmışken, SEO için de kullanılabilir.

  • Instagram Erişiminizi İzleyin

Kişisel hesap yerine işletme ya da içerik üretici hesabı seçildiğinde takipçi analizi ile alakalı artışlar görülebilir. 

 

Kitlelerle birleşme imkanı veren böylesi bir uygulama da yer edinmek, kalıcı olabilmek için pek çok kullanıcıda haliyle Instagram SEO’ya başvuruyor. Etiket seçimleri, anahtar kelimeler ve çeşitli optimizasyon çalışmaları bir adım öne geçmek için kullanılabilecek en etkili yöntem oluyor. İşletme ve markalar Instagram SEO çalışmalarını gerçekleştirmediği taktirde ulaştığı kitle sınırlı olacaktır.

Takipçi kitlesiyle kurulan etkili iletişimin de bu çalışmaların bir parçası olduğu unutulmamalı. Diğer kullanıcılarla kurulan etkileşim hesap görünürlüğü açısından da önemlidir.  Eğer gerçek bir toplulukla büyümeyi istiyor ve nereden başlayacağını bilemiyorsan bizimle iletişime geç!

Bu yazı ilgini çektiyse Instagramda Takipçi Satın Almak ya da Almamak!  yazısını da okuyabilirsin.

Umuyoruz ki Yoga Eğitmenleri için İnstagram 101: Instagram  SEO için Nasıl Optimize Edilir? yazısı yoga eğitmeni olarak Instagram hesabınızı nasıl optimize edebilirsiniz konusunda  sizlere fikir vermiştir. Sizinde paylaşmak istedikleriniz varsa sosyal medyadan ya da  mail göndererek bizimle  iletişime geçebilirsiniz.

Youtube dökümanını aşağıdaki formu doldurarak indirebilirsiniz.

 

Dosya Ekini İndirmek İçin Formu DoldurunBU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın