Yoga eğitmeni için Youtube 101

05 Nisan 2021


Yoga eğitmeniyseniz, Youtube kanalı videolarınızın öğrencilerinizle buluşması ;  yoganın şifasını, derslerinizi ve  stilinizi paylaşmanız için harika bir araçtır. 

Video izleme platformları içerisinde zirvede yer alan ve Dünyanın ikinci en büyük arama motoru olan YouTube’u Dijital Yoga olarak online programlarımızdan  , Modern Çağda Yoga Öğretmek  programında dev bir kütüphaneye benzetmekteyiz. Bu dev kütüphaneye her dakika yaklaşık 500 saatten fazla video yükleniyor ve yoga eğitmenleri olarak videolarınızı bu dev kütüphaneye eklerken doğru raflarda yer alıp doğru zamanda doğru insanlara sunulabilmesini sağlamak istiyorsanız çeşitli adımları uygulamalısınız.

Youtube kanalı nasıl açılır? 

Eğer önceden bir Google hesabınız yoksa ilk oalrak Google hesabı açmanız gerekmektedir.  Google hesabınızı açtıktan sonra Youtube hesabınızı da otomatik oluşturabilirsiniz.

"Bilmek yetmez, uygulamak lazım; istemek yetmez, yapmak lazım." Johann Wolfgang von Goethe

YouTube kanalınızın abone sayısını nasıl artırabilirsiniz?

1. Tutarlı ve istikrarlı olun: Youtube’ta Instagram gibi tutatlılık ve istikrar gerektiriyor.  Belirlediğiniz zaman dilimlerinde videolarınızı paylaşın ve bu zaman dilimlerine sadık kalın.

2. Seriler yayınlayın: Meditasyon serileri, rutinler, 21 günlük ya da 1 aylık challangelar ile YouTube’de profesyonel olarak yaptıklarınızı sunabilirsiniz. Özellikle insanların kendilerine daha çok zaman ayırmak istedikleri bu pandemi döneminde egzersiz ve meditasyon çalışmalarının temelini oluşturduğu yoga videolarına daha oldukça ihtiyaçları var.

3. Aynı anda birkaç video yayınlamayın: Videoları yükledikten sonra yayınlanmalarını istediğiniz tarihi, saati ve saat dilimi planlayın.

4. Video çelerken blok halinde birden fazla video çekin: Böylece, elinizde hazır yayınlanmayı bekleyen birkaç videonuz olsun.

Youtube'ta Yoga Kanalı İçin Nasıl İlerlenmeli?

  1. Analiz Edin: Yoga eğitmeni olarak yoga ile alakalı video içeriği oluşturan başarılı bulduğunuz diğer kullanıcı hesaplarını inceleyerek analiz yapın. Bir fikir oluşması açısından bu önemli bir adımdır. Başka videolarda görülen olumlu ve olumsuz olduğu düiünülen yanları not alarak bu sayede aynı şeyleri kendi içeriğinde yapmamaya ekstra özen gösterebilirsin.  Ayrıca yoga meraklılarının yanı sıra yoga ile ilgisi olmayan insanlara da bu felsefeyi tanıtma adına ne gibi yollar izlenebileceğine dair bir beyin fırtınası yapılabilirsin.  Daha profesyonel ve özgün içerikler oluşturma adına olumlu adım atmış olacaksın.

  2. İçerik Stratejisi Oluşturmak

İçerik strateji tüm sosyal medya platformlarının olmazsa olmazıdır. Youtube kanalı için yayın programı oluşturarak hangi günler ve ne sıklıkla video yükleneceği kitle ile paylaşılarak düzenli bir bağ kurman önemlidir. Bu abonelerine verilen değeri ve saygıyı ifade ettiği için önemli olan sürdürülebilir bir yayın programı oluşturacaktır.

  1. Kanalını Tanıt

Tanıtım, YouTube kanalının yükselmesi için en kritik adımdır. Hedeflenen kitleye ulaşmak ve yogayı daha çok insanla buluşturmak için sosyal medya platformlarını kullanmak, çekilişler yapmak, aboneler  ile etkileşim içinde olmak gerekir. 

  1. Yeni İçerikler Üret

Kanalı canlandırmak için yaratıcı içerikler oluşturulması yeni aboneleri kanala çekeceği gibi var olan kitlenin kemikleşmesine de yardımcı olacaktır. Yoga konseptinin dışına çıkmadan farklı seriler oluşturulabilirsin.

  1. Hedef Listesi Oluştur

Bir yoga eğitmeni bu platformda kalıcı olmak istiyorsa kendine küçük hedeflerden oluşan uzun bir hedef listesi yapabilir. Bu sayede hedefler daha ulaşılabilir olup bir sonraki hedef için kişi daha motive olacaktır. Adım adım gerçekleştirilen hedefler sayesinde oluşan tatmin duygusu videolara da yansıyacağı için başarı kaçınılmaz olacaktır.

Youtube SEO Nasıl Yapılır ?

Youtube'u dev bir kütüphaneye benzetmiştik ve bu  dev kütüphaneye her dakika yaklaşık 500 saatten fazla video yüklendiğinden...

Yoga eğitmenleri olarak videolarınızın bu dev kütüphanede doğru raflarda yer alıp doğru zamanda doğru insanlara sunulabilmesini sağlamak istiyorsanız video yükleme aşamasından itibaren çeşitli adımları uygulamalısınız. Bu YouTube SEO sağlayacak ve videolarınızın daha geniş kitlelere yayılarak  daha fazla aboneye ulaşmnızı , böylelikle  kanalınızda bir trafik oluşmasını sağlayacaktır. 

Anahtar Kelime 

Videoyu daha fazla insanın izlemesi ve kanalı keşfetmesi adına video başlıklarında anahtar kelime kullanılmalıdır.. 

Video Açıklaması

Video açıklamada anahtar kelime oranları iyi ayarlanmalı ve hedef kelime ilk 120 karakterde geçirilmelidir.  Çünkü YouTube bir arama sonucunda video başlığının altında yer alan ortalama 120 karakteri gösterir.

Video Kalitesi

Videonun kaliteli olması insanların o videoyu izlerken daha uzun süre YouTube’de kalmalarını sağlar. Bu da videoyu arama sonuçlarında üst sıraya taşır. Video anlaşılabilir ve açıklayıcı olmalı ancak sıkıcı olmamalıdır. Bunun için ucu açık kelimeler kullanılabilir. Aynı zamanda video içerisinde izleyicilere sorular yöneltilerek yorum kısmında etkileşim arttırılabilir.

Youtube’tan para kazanma

YouTube'da para kazanmaya başlamak için, bir AdSense hesabıyla başlamanız gerekir. AdSense hesabı, YouTube'dan ödeme alacağınız platformdur, bu nedenle bu kritik bir adımdır.

Bir adSense hesabına sahip olduktan sonra  artık YouTube İş Ortağı Programı'na başvurup kabul edilmeniz gerekiyor. YouTube İş Ortağı Programı'na katılmak için aşağıdakiler dahil birkaç gereklilik vardır :

YouTube İş Ortağı Programı'nın mevcut olduğu bir ülkede veya bölgede yaşıyor olmalısınız.

Geçen yıl 4.000'den fazla geçerli genel izlenme saatinizin olması gerekir.

1.000'den fazla abonenizin olması gerekir.

Tüm YouTube para kazanma politikalarına uymalısınız .

Bağlı bir AdSense hesabınız olmalıdır.

Tüm bu gereksinimleri karşılıyorsanız, YouTube İş Ortağı Programı'na kaydolabilirsiniz. 

Yoga konulu profesyonel içerikler oluşturmak isteyen bir yoga eğitmeniyseniz YouTube’de kanal oluşturmak için sözü edilen bu adımları izlediğinde hedeflerinize ulaşmanız için gereken temel adımları atmış olacaksınız. Yoga eğitmeni zaten içerik olarak oldukça ilgi çekici olan yogayı kendine özgü mizacı ve prensipleri ile bütünleştirdiği takdirde videolar dünyanın her köşesinden insana ulaşmaya başlayacaktır.  

Umuyoruz ki Yoga eğitmeni için Youtube 101 yazısı yoga eğitmeni olarak Youtube kanalı kullanımı konusunda  sizlere fikir vermiştir. Sizinde paylaşmak istedikleriniz varsa sosyal medyadan ya da  mail göndererek bizimle  iletişime geçebilirsiniz. 

Youtube dökümanını aşağıdaki formu doldurarak indirebilirsiniz.

Dosya Ekini İndirmek İçin Formu DoldurunBU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın