Yoga Eğitmenleri için E posta Bültenleri 101

15 Ocak 2021


E-bülten,  e-posta pazarlamanın bir çeşididir ve haftalık, aylık ya da farklı periyotlarda düzenli olarak gönderilen e-postalara denir. E-bültenler, kitlenize özel mesajlar vermek ve  kitlenizle bağlantı kurmak için harika bir yöntemdir.

“ Sosyal medya bir kokteyl partisiyse, e-posta pazarlaması kahve için buluşmadır. Orijinal, birebir kanal. Erik Harbison

Modern çağa ayak uydururken yoga eğitmenleri sosyal medyayı aktif kullanma konusunda oldukça bilinçli. Hatta reklam vermek için bütçe ayırmaya da çekinmiyorlar. Ama iş e posta pazarlamasına geldiğinde, pek çok eğitmen kendini geri çekiyor ve kullanmıyor. Oysaki E postalar öğrencileri bilgilendirmek, kitleye kişiselleştirilmiş olarak etkinlikleri duyurmak için harika bir fırsattır ve maliyeti de oldukça düşüktür. Hala e posta pazarlamasını kullanmak için ikna olmadıysanız Data and Marketing Association’a göre e-posta, sosyal medyadan üç kat daha fazla olan bir yatırım getirisine sahip olduğunu eklemek isteriz.

E-posta bültenlerinin avantajları nelerdir?

  • Uygun fiyatlıdır. 
  • Ortamın dağıtımı hızlı ve oluşturulması kolaydır.
  • Sonuçlarınızı aktif olarak ölçebilirsiniz. 
  • Satın alma ve kayıt işlemleri, bir ortamdan diğerine geçmeden birleştirilebilir.

E-posta Bülteni Nasıl Hazırlanır?

E- posta bülteni nasıl hazırlanıra geçmeden önce hızlı bir test yapalım...

Gelen kutunuza haftada kaç e-posta alıyorsunuz?

Bunlardan kaç tanesini açıyorsunuz ve  gerçekten okuyorsunuz?

İlk soruya pek çok, ikinci Soruya ise çok azını cevaplarını verdiyseniz pek çoğumuzdan yalnızca birisiniz!

Peki, hazırladığınız e posta bültenleri okunan grubuna nasıl dahil edebilirsiniz?

İyi bir konu satırı mailin açılması oranını arttırır. O zaman ilk adım konu satırını güçlü tutmalıyız.

Bu nasıl mümkün olabilir? 

  • Kısa ve öz:  yaklaşık 41 karakter ideal uzunluktur, bu nedenle sözlerinizle ekonomik olmanız gerekir. 
  • Okuyucunun mail içeriğinde neyle karşılaşacağını bilmesini sağlayın.

2. adım mailin içeriğini oluşturuyor. Mailin içeriğini hazırlarken kendinizi maili okuyucak kitlenizin yerine koyun. Sizin bülteninize abone olsaydınız, ne tür bilgiler görmek isterdiniz? İçerikler okuyucuya  en uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır ve okuyucu için okuması kolay, görsel anlamda iyi , yarar sağlayacak şekilde oluşturulmalıdır.

Bir diğer adım da ne sıklıkta ve ne zaman mail göndereceğinizi planlamanızdır.  Kimse e- posta bombardımanı altında kalmak istemez değil mi? Planlamayı yaparken okuyucularınıza sizden ne sıklıkla e-posta almak istediklerini bile sorabilirsiniz.

Son adım da hazırladığınız içeriğinizi sizden haber almak isteyenlere, abonelere göndermenizdir. Toplu mail gönderme araçlarını kullanarak öğrencilerinize ulaştırabilirsiniz.

Umuyoruz ki Yoga Eğitmenleri için E posta Bültenleri 101 yazısı yoga eğitmeni olarak e- bülten kullanmanın ve e- posta pazarlamanın gerekliliği konusunda  sizlere fikir vermiştir. Sizinde paylaşmak istedikleriniz varsa sosyal medyadan ya da  mail göndererek bizimle  iletişime geçebilirsiniz.BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın