YOGA EĞİTMENİ | YOGA İŞİNİ DİJİTALDE BÜYÜTMEK İÇİN 10 ADIM

25 Kasım 2020


YOGA İŞİNİ DİJİTALDE BÜYÜTMEK NEDEN ÖNEMLİ?

Eğer bir işte başarılı olmak istiyorsak ilk yapmamız gereken gerekli iş planı ve uygun bütçenin hazırlanmasıdır. Yoga işini dijitalde büyütmek için de durum benzerdir.

Günümüz iş hayatı geçmişteki iş dünyasından çok daha fazla karışık, acımasız ve zor yazık ki. Elbette ki değişenler sadece olumsuz değildir,  saydığımız tüm bu zorluklara rağmen günümüz iş dünyası eskisine göre çok daha büyük bir fırsatlar dünyasına dönüşmüştür. Globalleşen dünya ile beraber iş kurmak işi satmak eskisine göre daha kolaydır. Bizlerde sizler için temel olarak hangi adımları izlemeniz gerektiğini derledik. Keyifli okumalar…

YOGA İŞİNİ DİJİTALDE BÜYÜTMEK İÇİN 10 ADIMLIK İŞ PLANI:

# YOGA İŞİNİ DİJİTALDE BÜYÜTMEK İÇİN İLK ADIM: Marka Adınıza Karar Verin

Hedef kitlenize direk çağrışım yapan, kolay hatırlanabilir ve telafüzü kolay bir ad marka belirlemenin ilk adımlarındandır.  Markanız için bir ad seçtikten sonra adın hala kullanılabilir olup olmadığını , arama motorlarındaki durumunu, benzerlerinin kontrolünü ve tescil edilip edilemeyeceğini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca Web sitenizin URL’si ve sosyal medya isimleriniz de insanların sizi daha kolay bulması için marka ismi ile aynı olmalıdır.

Marka adını seçtikten sonra 

Alan adı kontrolü için : namecheck.com

Marka tescil durumu için: turkpatent.gov.tr  ( Danışmanlık veren kurumlardan da destek alabilirsiniz.)

# YOGA İŞİNİ DİJİTALDE BÜYÜTMEK İÇİN 2. ADIM: Sosyal Medya Hesapları Kurulumu

Sosyal medya hesaplarınız  dijital vitrininizin bir uzantısıdır.  İnsanlar sosyal medya hesaplarını başka insanlarla bağlantı kurmak, yeni ilgi alanlarını keşfetmek ve yeni işletme ve kuruluşlar keşfetmek için kullanır. 

Facebook Business sayfası,  Instagram hesabı, tweetlemeyi seviyorsanız Twitter’ı ve zaten video oluşturuyorsanız YouTube’u ve kendi panolarınızı oluşturacağınız Pinterest’i ekleyin.

# İş Planı 3. Adım: İçerik Planı Oluşturun 

İçeriğiniz her şeydir. Sizi yansıtan , özgün  hikayelerinizi ve fikirlerinizi paylaşın. Zaman içinde kitlenizin ilgisini neyin daha çok çektiğini ve ya çekmediğini inceleyebilirsiniz.  Planlı olmanız ve önceden hazırlamanız daha az enerji ve zaman harcamanıza yardımcı olacaktır.

İpucu 1: Düzenli olarak paylaşım yapın. Tutarlılık anahtardır. Takipçileriniz tutarlılığa yanıt verir, bu nedenle bir gönderme sıklığı seçin ve ona bağlı kalın.

İpucu 2: Yararlı, alakalı ve değerli bilgiler paylaşın. Djital medyayı yalnızca  “tanıtım” için bir yer  olarak düşünmeyin. Bunun yerine, öğrencilerin yoga odasında öğretirken yaptığınız kadar hayatlarını etkileyebilecek ve artırabilecek yararlı, ilgili ve değerli bilgiler sağlamak için de  kullanın. 

3. İpucu: 3: 1 Oranını kullanın. Paylaştığınız her bir promosyon paylaşımı için tamamen tanıtım amaçlı olmayan üç paylaşım yapın.

# İş Planı 4. Adım:  Profesyonel Fotoğraf Çekimlerine Önem Verin

Bazı fotoğraflarınızı kendiniz çekebilirsiniz. Ama temel olarak tekrar tekrar kullanabileceğiniz güzel yoga resimleri için profesyonel bir fotoğraf çekimine yatırım yapmak uzun vadeli avantajınıza olacaktır.

# İş Planı 5. Adım: Web Sitenizi Oluşturun

Bir yoga eğitmeninin web sitesi, özgeçmiş, markası ve pazarlama aracıdır. Yoga işini dijitalde büyütmek ve konu web sitesi olduğunda çoğunlukla çok pahalı, çok zor ya da çok zaman alıcı olarak düşünülebiliyor. Eğer daha önce hiç web site açma tecrübeniz olmadıysa ilk etapta temel olarak iletişim bilgileriniz, e-posta katılımı ve kısa bir biyografi içeren tek sayfalık bir site açabilirsiniz. 

Peki web sitesi kurmak için ilk basamaklar neler?

1. DOMAIN- ALAN ADI SEÇİMİ : Yani Sitenizin adı ne olacak? Sizi temsil eden bir alan adını güvenilir bir firmadan uygun fiyata alabilirsiniz.

2. Hosting- Barınma Seçimi

3. Web sitenizin daima yayında ve erişilebilir olmasını sağlayın.

Başlangıç için ortalama bir hosting paketi seçebilirsiniz.

3. TEMA SEÇİMİ: Sitenizin görünümünü seçin.

Güncel, mobil ile uyumlu ve karmaşık olmayan bir tema tercih etmelisiniz.

4. SEO/Google AdWords çalışmaları: Google sonuçlarında web sitenizin üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız, bu 2 farklı çalışmayı yapmalısınız.

# İş Planı 6. Adım: Alan Adı E-posta Adresinizi Alın

Gmail’i veya kullandığınız ücretsiz e-posta sağlayıcısını sevebilirsiniz, ancak kendi alan adı e-posta adresiniz daha profesyoneldir. Bir bülten göndermek istediğinizde de buna ihtiyacınız vardır.

Alan adınızı ve hosting  hizmetinizi satın aldıktan hemen sonra e posta adresiniz de ayarlayın ve ertelemeyin.

# İş Planı 7. Adım: E-posta Listenizi Oluşturmaya Başlayın

“Sosyal Medya Kokteyl partisiyse, e-posta bülteni ‘kahve için buluşmaktır.”demiş Erik Harbison.

Yoga eğitmeni olarak kesinlikle iyi bir e posta bültenine ihtiyacınız vardır. Güçlü bir e posta listesiyle hedef kitlenizle bağlantıda kalabilir, anında atölyelerinizi ve eğitimlerinizi bildirmek gibi kampanyalar oluşturabilirsiniz. Hedef kitlenize ulaşmak için Instagram ya da Facebookta olduğu gibi herhangi bir algoritmayı ya da güncellemeyi takip etmeniz gerekmez ve kendi e posta listenizle kontrol elinizdedir. E posta listeniz Sosyal Medyadaki takipi sayınızdan daha az olsa da, iletişim kuracağınız topluluk daha sadık bir topluluk olacaktır. 

Yeni başlıyorsanız MailChimp’i kullanabilirsiniz.

# İş Planı 8. Adım: Ücretsiz Etkinlik Oluşturun

Ücretsiz etkinlikler web sitenizin ziyaretçilerine e-posta adresleri karşılığında ücretsiz olarak sunduğunuz bir şeydir. Örneğin ücretsiz bir yoga videosu, bir meditasyon videosu veya bir yoga atölyesi olabilir.

# İş Planı 9. Adım: Tutarlı Bir Şekilde İçerik Oluşturmaya Başlayın

Artık web sitenizi, sosyal medyayı ve e-posta listenizi hazırladığınıza göre, kitleniz için sürekli olarak değerli içerik oluşturma zamanı. 

Eğer yapmaktan hoşlanıyorsanız iş planınıza blog, YouTube videoları veya podcast dahil edebilirsiniz.

Yoga işini dijitalde büyütmek için iş planınıza yaparken üşenmeyeceğiniz, sadece iş olsun diye değil gerçekten zevk alacağınız tekniği bulmak işin kalitesi için çok önemli!

Tutarlı ve istikrarlı bir şekilde içerik sunmak, kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, web sitenize daha fazla trafik çekmenize de yardımcı olur. 

# İş Planı 10. Adım: İlk Online Ürününüzü Oluşturun

Son olarak, Yoga işini dijitalde büyütmek ve daha fazla kişiye ulaşmak için ilk online ürününüzü oluşturun ve işletmenize yoga videosu, meditasyon kılavuzu, e-kitap veya hatta online kurs gibi ek bir gelir sağlayacak programlar ekleyin. Online üründe yapabileceklerinizin elbette bir sonu yok. Ama kesinlikle yapmamanız gereken şey : Birilerini taklit etmek! Bu size belki geçici olarak zaman, hatta imkan kazandırıyor gibi olsa da kalıcı olmanız mümkün değildir. Hep dedikleri gibi değil mi ” Taklitler sadece aslını yaşatır!” İlham almak için elbette ürünler incelenmeli, mümkünse işi bilenlerden mutlaka fikir alınmalı bütçemizin müsait olduğu kadar profesyonel kişilerle çalışılmalıdır. İşimizin bizim sektörümüzdeki işlere  benzerliklerin olmasında da elbette zarar yoktur, tabi ki taklite dönüşmediği sürece! 

Tüm bunlardan sonra asıl çalışma başlıyor. Sürekli bir koşuşturma, yorgunluğa ama işin sonunda iyi bir şeyler yapmış şekilde güzel bir gece uykusu çekmeye hazırsınız değil mi 🙂

Dijital Yoga olarak tüm adımlarda yanınızda destek, 3. bir kol , profesyonel bir akıl ihtiyacı duyarsanız biz sizinle çalışmak için sabırsızlanıyoruz.Daha fazla bilgi için sosyal medyadan ya da  mail göndererek bizimle  iletişime geçebilirsiniz.BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın