Ücretsiz Yoga Dersleri | 5 Madde ile Artı ve Eksileri

03 Haziran 2021


Birlikte çalıştığımız ve iletişim halinde olduğumuz "Yoga Derslerinden Ücret Talep Etmekte Zorlanıyorum " diyen yoga eğitmenlerinin dikkat çeken bir çoğunluğu, ücretsiz derslerin çokluğundan bahsetti!

Peki Ücretsiz Yoga Dersleri Gerçekten İyi bir fikir mi?
Ya da Ücretli Derslerin önünde engel mi?

Bu yazımızda Ücretsiz derslerin programlarınıza zarar vermemesi için dikkat etmeniz gereken bir kaç maddeyi Ücretsiz Yoga Derslerinin Artıları ve Eksileri olarak sizinle paylaşmak istiyoruz.

Ücretsiz Yoga Derslerinin Artıları

1-Topluluğunuzla iletişimi geliştirir, sizi tanımalarını sağlar

Yeni bir programa başlıyorsanız veya yakın zamanda bir yoga öğretmeni olduysanız, ücretsiz yoga dersleri vermek, başkalarına, derslerinizi denemek, nerede ve ne zaman dersler verdiğinizi bilmelerini sağlamak için iyi bir fırsat olabilir.

2- Daha büyük bir amaç için hizmet sunmanızı sağlar.

Sanskrit dilinde "Seva" özverili hizmet anlamına gelir.
Karşılığında bir şey beklemeden vermek, yardım etmek, katılmak ve hatta ibadet etmek anlamına gelir . Ücretsiz bir yoga dersi vermek, kendi içinde sunmaktan başka hiçbir sebep olmadan becerilerinizi kullanarak başkalarına yardım etmeyi içeren özverili bir tekliftir.

Özverili olmak harika ve kesinlikle içinde bulunduğumuz topluluğa barış ve iyilik getirir.
Ancak yoga öğretmek, ders öncesinde, sırasında ve sonrasında bir emek ve enerji gerektirir.

Verdiğimiz bu deslerin becerilerini edinmek için saatler, günler harcayıp, yıllarca uygulama ve öğretme çalışmaları yapmadık mı?

Ücretsiz Yoga Derslerinin Eksileri

1-Emek ve enerjiniz değerlidir.

Bu, enerjinizi kazanmak için temel olarak beslenmek, sağlık hizmetleri almak ve keyif kahvenizi ödemek için de  paraya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. ;-)

2- Yoga Öğretmek Sürekli geliştirilmesi gereken bir beceridir.

Herhangi bir beceri, zaman, para ve enerjiye yatırım yapmayı gerektirir. Yıllar geçtikçe daha bilgili olmak ve uzmanlık kazanmak için  yeni eğitimler , atölye katılımları ve okumalar gereklidirler. Bu  beceri için bu kadar harcama yapıp bunu düzenli olarak ücretsiz olarak sunmak sürdürülebilir değildir.

3-Yoga Öğretmek Gerçek Bir İştir.

Yoga'nın  'alternatif' bir iş ve/ veya  "ücretsiz "olduğu için, para kazanmayı hak etmediğiniz izlemini yaratmamalıdır.

Bu maddeleri dikkate katarak, Ücretsiz dersleri sunma sıklık ve şartlarınızı gözden geçirin.

Böylece gerçekten kalpten verdiğiniz "Seva"dersleriniz ve ücret talep edebileceğiniz derslerin hangileri olacağına da karar vermeniz kolaylaşacaktır.BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın