ZOOM YORGUNLUĞU 5 İPUCU

01 Aralık 2021


Zoom Yorgunluğu 5 İpucu yazısı Sarah Ezrin  tarafından yazılan How to Combat Zoom Fatigue and Enjoy Your Online Practice Again’den Türkçe’ye çevrilmiştir. Keyifli okumalar dileriz.

Şu anda COVID-19 pandemisinin başlangıcında olduğundan çok daha az online yoga yapıyorsanız, çoğu yoga stüdyosu geçen yılın başlarında kapılarını kapattıktan hemen sonra, yoga heyecanınızı kaybetmiyorsunuz. Bunun yerine, “Zoom yorgunluğundan” muzdarip olabilirsiniz. Zoom yorgunluğu , çok sayıda video konferans görüşmesi veya canlı yayın derslerinden sonra fiziksel ve zihinsel olarak bitkin hissetme durumudur . Ve bu, pandemi başladığından beri kolektif kelime dağarcığımıza eklediğimiz, “sosyal mesafe” ve “eve kapanma” da dahil olmak üzere başka bir terim.

COVID-19'dan önce, teknoloji topluluğu dışındaki birçok kişi Zoom'u duymamıştı bile, ancak yakın tarihli bir Psychology Today makalesine göre, yazılım şirketi 2019'un sonunda 10 milyon günlük katılımcıdan sadece birkaç ayda 300 milyona bir artış gördü. daha sonra yerinde barınmak bir şey haline geldiğinde.

Tüm dünya bu platformda gibi görünüyor ve artık Zoom da mutlu zamanlardan doğum günü partilerine kadar her şey var. Düğünler bile. Ve  tabii ki yoga da.

Pandemi için herhangi bir parlak bir yan varsa, o da Zoom'un öğrenci ve öğretmenlerin başka türlüsü olmayan bağlantı kurmasına izin vermesidir. Online yoga, COVID-19'dan çok önce kurulmuş olsa da, pandemi neredeyse her öğretmeni sınıflarını dijital canlı yayına taşımaya zorladı ve bu da onlara dünyanın her yerinden öğrencilere erişim sağlama avantajına sahipti. Benzer şekilde, belirli öğretmenlerle çalışmak isteyebilecek, ancak coğrafya ile sınırlı olan birçok öğrenci, artık istedikleri kişiyle ve gerçek zamanlı olarak çalışma becerisine sahipti. 

Bununla birlikte, hayatın geri kalanı da internete taşındı: Bu şekilde çalışıyoruz ve okuyorsak veya okul çağında çocuklarımız varsa, onlar da genellikle uzaktan eğitim alıyorlar. Bir gün kocam arka arkaya beş sanal toplantı yaptı. Bu çok fazla Zoom!

Kısıtlamaların başlangıcında, birçok insan günde birden fazla yoga dersi alıyordu ve özellikle derslerde fiziksel bir sınır olmadan katılım yüksekti. Birkaç farklı insan bana çok fazla yoga yapabilmenin, bağlantıya izin verdiği için evde tıkılıp kalmanın tek kurtarıcı lütuflarından biri olduğunu söyledi. 

Ancak haftalar ve aylar geçtikçe ve stüdyo açılışları ertelenmeye devam ettikçe, sınıflar küçülüyor gibiydi. En kıdemli öğretmenler bile bana sınıf mevcudunun neredeyse yarıya düştüğünü ve pandemi ortasında doğum izninden döndükten sonra ilk kişisel Zoom sınıfımda yaklaşık 40 kişinin olduğu yerde, şimdi ortalama dört ila altım. İnsanların neden bu kadar çok ders almayı veya herhangi bir dersi almayı bıraktığını sormaya başladığımda, Zoom'da çok zaman geçirdikten sonra “açlık” hissettiğine dair raporlar duymaya başladım. 

Yoga dersi eskiden günlük hayattan kaçtığımız sığınağımızdı, ama şimdi yaşarken, çalışırken, öğrenirken ve oynarken rollerimiz hep birlikte harmanlanmış durumda: hepsi tek bir yerde: bilgisayarımızın önünde. Anlaşılır bir şekilde, sonuç olarak, şu an uygulamamızı en çok kullanabileceğimiz bir zaman olmasına rağmen, birçok insan yogalarını Zoom üzerinden yapmayı daha az çekici buluyor. 

Neyse ki Zoom yorgunluğuyla mücadele edebiliyoruz, böylece bu belirsiz günlerde uygulamamıza ayak uydurabiliyor ve bağlantıda kalabiliyoruz. İşte bunu yapmanın bazı yolları.

1. Dersin başlamasından önce birkaç dakika ayırın. 

Canlı yayın yogasının faydalarından biri, ders almak için fiziksel olarak herhangi bir yere seyahat etmenize gerek olmaması olsa da, uygulamamız hala bir yolculuktur ve yola çıkmadan önce topraklanmak önemlidir. Bunun yerine, çoğumuz dersin başlangıcına kadar milyonlarca başka şey yapıyoruz, sonra da zamanında giriş yapmaya çalışıyoruz. Bunu yaparak zamanımızı en üst düzeye çıkardığımızı düşünüyoruz, ancak birkaç dakika sessizce oturmak sinir sistemimiz ve genel refahımız için daha fazla e-posta yanıtlamaktan veya son bir ev işi yapmaktan çok daha fazla fayda sağlayacaktır. 

Ders başlamadan en az üç dakika önce minderinizin üzerine çıkın. Katılım veya "açık" olmak için herhangi bir baskı hissetmemek için kameranızı kapalı tutmaktan veya oturum açmamaktan çekinmeyin. Rahatlayın ve biraz derin nefes alın; uygulamanız muhtemelen bunun için daha zengin hissedecek ve muhtemelen ders boyunca daha fazla hazır hissedeceksiniz.

 

2. Ekranı küçültün ve sadece sesi kullanın. 

Bir stüdyoda yoga yaparken, pratik yaparken öğretmeni veya diğer öğrencileri ne sıklıkla izliyordunuz? çok değil sanırım. Takip ettiğinizden emin olmak için arada bir yukarı baksanız da, genellikle odadaki sabit noktalara bakarsınız, örneğin aşağı köpekte ayaklarınızın arasına veya savaşçı II'de odanın önüne doğru . Bununla birlikte, online pratik yaparken, ekranı ve öğretmeni ve dürüst olalım, kendimizi izlemek için bilinçsiz bir dürtü vardır. Bu bölünmüş dikkat beyni zorlayabilir ve uygulamamızın tam tersi bir hedeftir, yani tek noktalı bir odak bulmaktır.

Yakınlaştırma pencerenizi küçük bir araç çubuğuna kadar küçültmeyi deneyin ve talimatın sesini dinleyin. Biraz kaybolursan, öyle olsun! Nihayetinde en iyi öğretmeniniz sizsiniz ve bu şekilde pratik yapmak sizi bedeninizde kalmaya ve deneyimlemeye teşvik eder.

 

3. Sevdiklerinizi sizinle derse katılmaya davet edin. 

Zoom yorgunluğunun bir başka nedeni de o ortamdaki sosyal etkileşimlerin stresidir. Dersten önce veya sonra sosyalleşerek ya da en azından diğer insanlarla aynı odadayken belki de rahatlık bulduğumuz yerde, canlı yayın derslerinden önce veya sonra arkadaşlarımızla bağlantı kurmaya çalışmak çok daha zor olabilir. Çoğu öğretmen, ders başlamadan önce öğrencilerin sesini kapatır veya tam bir soru sormaya veya cevaplamaya başladığınızda, başka biri gelir ve konuşmaya başlar. Yüz yüze olduğumuzda, başka biriyle konuşmayı beklerken başka tarafa bakabilir veya uzaklaşabiliriz. Zoom'da öğretmenimizle konuşmak istediğimizde, genellikle garip bir şekilde orada oturup sıramızı beklemek veya fark edilmeyi ummak zorunda kalıyoruz.

Evinizdeki insanları sizinle pratik yapmaya davet ederek kendi mini Zoom odanızı oluşturun. Veya dışarıda pratik yapmakta kendinizi rahat hissediyorsanız, bilgisayarınızı dışarı çıkarın ve bir veya iki arkadaşınızı derse katılmaya davet edin. Veya şahsen bir araya gelmek güvenli hissetmiyorsa, daha fazla odaklanmak için en sevdiğiniz öğretmenle özel bir Zoom grubu oluşturun.

 

4. Çoklu görevden kaçının. 

Zoom yoga sadece işe gidip gelmek zorunda kalmamanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda videonuzu kapatabilir ve anonim kalabilirsiniz! Bu birçok insan için çekici olsa da, aynı zamanda ders sırasında yapmanız gereken her şeyi yapmanız için bir davetiye haline gelir. Aniden, telefonunuzu kontrol edebilir veya kalkıp uzaklaşabilirsiniz. Stüdyo ortamı, dışarıdaki dikkat dağıtıcı unsurların kaldırıldığı bir kap sağlamak için kullanılır. 

Mümkünse telefonunuzu başka bir odaya koyun, varsa ve imkanınız varsa kapıyı kilitleyin ve acil durumlar veya banyo molaları dışında ders boyunca minderinizde kalacağınız konusunda kendinizle bir anlaşma yapın. Her şey bekleyebilir ve odaklanmış bir dersten sonra, dikkat etmeniz gereken her şeyi, güvercin ortasında bu iş e-postasını yanıtlamaya çalışmaktan çok daha iyi halledebilirsiniz .

5. Savasana'da daha uzun süre kalın . 

Çoğu canlı yayın sınıfının uzunluğu daha kısadır, yani daha kısa savasanalar. Sadece bu da değil, dersten derse geçiş zamanı olmadığı gibi, stüdyoda olmamak da yoga zamanı ile işe dönüş ya da ev ödevleri arasında bir geçiş olmadığı anlamına geliyor. Hemen telefonumuzu alıp yapılacaklar listemize geri dönmek, yoga heyecanımızı çabucak kaybetmenin kesin yoludur.

Dersin sonunda, videonuzu kapatın ve/veya öğretmeni sessize alın ve birkaç dakika daha son dinlenmede kalın. Bu, doğrudan içeri atlamak yerine dış dünyaya geri dönmenize yardımcı olacaktır.

Fiziksel olarak birlikte olsak da olmasak da yoga yapmak bizi birbirimize bağlar.

Zoom ile  yoganın canlı bir grup ortamında yoga yapmakla aynı şey olmadığını biliyorum, ancak bir tür topluluk görünümünde uygulamamıza ayak uydurmamıza izin vermenin büyük avantajı var. Ve günün sonunda, gerçekten ihtiyacımız olan tek şey matımız ve nefesimizdir, çünkü uygulama bize aynı yerde olsak da olmasak da her zaman birbirimize bağlı olduğumuzu hatırlatır.

*Bu yazı Sarah Ezrin  tarafından yazılan How to Combat Zoom Fatigue and Enjoy Your Online Practice Again’den Türkçe’ye çevrilmiştir.  

Orjinal kaynak: https://yogainternational.com/article/view/how-to-combat-zoom-fatigue-and-enjoy-your-online-practice-again

 BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın