ONLINE YOGA : AKILLI TELEFONLARLA VIDEO KAYDI İÇİN 9 ÖNERİ

25 Kasım 2020


Online yoga dersleriniz için artık akıllı telefonlarla harika videolar çekmek mümkün!

Telefonlar her zaman elimizin altındadır ve video çekmek karmaşık kamera ya da fotoğraf makinalarına göre oldukça kolaydır.

Akıllı telefonunuzu online yoga videolarınızı çekerken daha efektif kullanmanızı sağlayacağını düşündüğümüz 9 öneriyi sizinle paylaşıyoruz.

#1 Mutlaka her çekimden önce lensinizi temizleyin

Akıllı telefonlar kamera ve fotoğraf makinalarına göre çok daha uzun süre elimizde oluyor bu nedenle lensleri oldukça kirlenebiliyor. Online yoga dersleriniz için çekim yaparken hayal kırıklığına uğramamak için lensinizi mutlaka temizleyin.

#2 Videoları yatay çekin

Telefon ile çekim yaparken çoğunlukla telefonu dik olarak tutarak çekim yapmaya alışkınız.Ancak bir çok video mecra yatay videolar paylaşmayı destekliyor.

Bu sebeple videolarınızı yatay tutarak çoğunlukla Youtube ve Vimeo’da kullanacakmış gibi çekin.

#3 Tripod Kullanın

Telefonlar için uygun olan tripodlarla daha net ve açılı videolar çekebilirsiniz.

Akıllı telefon ile online yoga videosu çekimlerinizde tripod kullanımı ile görüntüde olabilecek titreme engellenecektir.

#4 Klavuz çizgileri kullanın

Bir çok akıllı telefonda hizalamayı kolaylaştıracak ızgara  klavuz çizgi özelliği mevcut.

#5 zoom kullanmayın

Yakınlaşmak için mutlaka başlarken telefonu konumlandırmayı seçin, dijital olarak zoom kulanmak görüntü kalitesin oldukça düşürecektir.

#6 Mikrofonu kontrol edin

Harici bir mikrofon kullanmayacaksanız sesin boğulmasını önlemek için mikrofonun yerini ve kapanmamış olduğunu mutlaka kontrol etmelisiniz.

Mikrofon seçimi için daha detaylı bilgi isterseniz “Online Yoga’ya Hazırlık: 5 Adımda Doğru Ekipman ve Teknik Seçimi ” yazımızı okuyabilirsiniz.

#7 Şarjınızı doldurun ve hafızanızı kontrol edin

Yayın sırasında telefonun kapanmaması için pilinizin %100 dolu olduğundan emin olun.Hafızanızı boşaltın ve bır deneme çekimi ile video kayıt için kalan süreyi mutlaka kontrol edin.

#8 Otomatik Pozlama ayarlarını kapatın

Yoga pratikleri çekerken sürekli hareket halinde olacağınız için otomatik pozlama video boyunca çalışmak zorunda kalacak ve odaklanmamış , bulanık anlarında olduğu video çekmenize sebep olacaktır. Bu nedenle akıllı telefonunuzdaki otomatik pozlama, otomatik odaklama gibi modları kapatın.

#9 Aydınltma kritiktir

Akıllı telefonların görüntü sensörleri ve lensleri küçüktür.Mümkün oldukça sabit ışıklı, aydınlık alanlarda çekim yapmaya ve lensi doğrudan ışık kaynağına tutmaya çalışın.

 BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın