Instagram'da Reklam Vermeye Yönelik Kılavuz

31 Mayıs 2021


Instagram'da Reklam Vermeye Yönelik Kılavuz

Instagram'ı dünyanın dört bir yanından diğer milyonlarca insan gibi biz de seviyoruz ve aktif olarak kullanıyoruz.

Bu kılavuzda, bir Instagram reklam kampanyasına başlamak için bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Instagram, işletmeler için de kişiler için de bağ kurmak ve sosyal olmak için dinamik bir araç.

Instagramda neredeyse günün her saatinde milyonlarca aktif insan var. Instagram da bu kadar aktif insan varken, işiniz nasıl öne çıkabilir?

Instagram reklamcılığının devreye girdiği yer burasıdır.  Instagram'dan reklam vermenin en güçlü yönü: Doğru kişilere, doğru zamanda, doğru mesaj ve görüntülerle ulaşmak!

 

Instagram Reklamcılığı Nedir?

Instagram reklamcılığını kullanmaktaki temel amaç daha büyük ve daha hedefli bir kitleye ulaşmak için Instagram platformundan sponsorlu içerik yayınlayarak ; bir işletmenin veya bireyin marka bilinilirliğini artırmasını, web sitesi trafiğini artırmasını, yeni potansiyel müşteriler oluşturmasını ve mevcut potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürmesini sağlamaktır.

Instagram Reklamları Yoga İşiniz İçin Doğru mu?

Bu sorunun cevabı evet!

WeareSocial  Raporu’na göre Türkiye'deki sosyal medya kullanıcı sayısı Ocak 2021'de toplam nüfusun % 70,8'ine eşit ve Instagram’a bakıldığında   Türkiye’de  46 milyon kullanıcısı olduğu belirtiliyor. 

Türkiye’de 81 milyon nüfusa sahip ve nüfusun %50’sinden fazlasının Instagram kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde yoga eğitmeni olarak hedef kitle belirleyerek istediğin mesajı vermek için oldukça iyi bir platform olarak gözükmekte.

instagram reklam ücretleri

Instagram reklam ücretleri çeşitli faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Açık artırmaya,reklamı gören kişilere, rekabete, günün saatine, haftanın gününe vb. faktörlere bağlı olduğundan ve bu faktörlerin hepsinin platform tarafından bize tam olarak açıklanmadığından dolayı instagram reklam fiyatları için sabit bir fiyat söylemek zordur. Model, TBM (tıklama başı maliyet) ve BGBM’lere (1000 gösterim başına maliyet) dayanır ve fiyatlar Instagram’ın reklam açık artırmasına göre belirlenir, değişkenlik gösterir.

İnstagram reklam ücretini kendi finansal durumunuza göre belirleyebilirsiniz.

Instagram'da Reklam Verme Adımları

Instagram reklamlarını yapılandırmak aşırı karmaşık olmasa da, dikkat edilmesi gereken birkaç adım var.

Bu adımları  FACEBOOK ADS MANAGER’dan  REKLAM OLUŞTUR ile reklam vermek ve INSTAGRAM'DA GÖNDERİ TANITIMI ile reklam vermek  nasıl oluyor ayrı ayrı inceleyeceğiz.

FACEBOOK ADS MANAGERDAN REKLAM OLUŞTURMAK

1. Adım: Facebook’un Reklam Yöneticisine gidin .

Facebook içinde reklam yöneticisine gitmek için, uygun Facebook hesabında oturum açtığınızı varsayarak bu bağlantıyı izlemeniz yeterlidir. 

Not: Instagram için belirli bir Reklam Yöneticisi yoktur; Instagram reklamları, Facebook Reklamları Kullanıcı Arayüzü üzerinden yönetilir.

2. Adım:  Reklam verme hedefinizi seçin. 

Reklam verme hedefiniz insanların reklamınızı gördüğünde yapmasını istediğiniz şeydir. Reklam verme hedeflerinizin dahil olabileceği üç geniş kategori veya hedef aşağıdaki gibidir.

Bilinirlik: Ürününüze veya hizmetinize dikkat çeken reklam verme amaçları. Marka bilinirliğini artırmak, işletmenizi neyin değerli kıldığını insanlara anlatmakla ilgilidir. 

Değerlendirme: İnsanları, işletmenizi göz önünde bulundurmaya ve daha fazla bilgi almaya teşvik eden reklam verme amaçları. 

Dönüşümler: İşletmenizle ilgilenen insanları ürün veya hizmetinizi satın almaya ya da kullanmaya teşvik eden reklam verme amaçları. 

Reklam Verme Amacı

İşletmenizin hedefiniz:

Marka Bilinirliği

İşletmenizin, markanızın veya hizmetlerinizin bilinirliğini artırmak.

Erişim

Reklamınızı hedef kitleniz içinde en fazla sayıda kişiye gösterin.

 

Reklam Verme Amacı

İşletmenizin hedefiniz:

Trafik

İnsanları Facebook'tan seçtiğiniz bir URL'ye yönlendirin (ör. internet sitenizin yönlendirme sayfası, bir blog yazısı, uygulama vb.).

Etkileşim

Gönderinizle etkileşime geçme olasılığı daha yüksek olan insanlara erişmek. Beğenmeler, yorumlar ve paylaşımlar etkileşime dahildir ancak aynı zamanda sayfanızdan alınan teklifleri de içerir.

Uygulama Yüklemeleri

İnsanları işletmenizin uygulamasını indirebilecekleri uygulama mağazasına yönlendirin.

Video Görüntülemeleri

İşletmenizin videolarını, Facebook'ta bu videoları izleme olasılığı en yüksek olan insanlarla paylaşmak.

Potansiyel Müşteriler Bulma

İşletmeniz için potansiyel müşteriler toplayın. Ürününüzle ilgilenen insanlardan bilgi toplayan reklamlar oluşturun (örneğin bültenleriniz için aboneler edinmek).

Mesajlar

İşletmenize ilgiyi teşvik etmek için Facebook'taki kişilerle bağlantı kurun, potansiyel veya mevcut müşterilerle iletişime geçin.

 

Reklam Verme Amacı

İşletmenizin hedefiniz:

Dönüşümler

İnsanların işletmenizin sitesinde sepete ürün ekleme, uygulamanızı indirme, sitenize kaydolma veya alışveriş yapma gibi belirli eylemi gerçekleştirmeye teşvik edin.

Katalog Satışları

Satışları artırmak için e-ticaret mağazanızın kataloğundaki ürünleri sergileyin.

Mağaza Trafiği

Yakındaki kişilere fiziksel işletme konumlarınızın tanıtımını yapın.

 

3. Adım:  Hedef Kitlenizi Seçin

Reklam verme adımını tamamladıktan sonra sıradaki adım  reklamların doğru kişilere gösterilmesi için uygun kitleyi hedeflenmesidir.

REKLAMI KİMLERİN GÖRMESİNİ İSTİYORSUN?

 

Reklam setiniz için hedef kitle seçerken, yeni bir hedef kitle oluşturabilir veya kayıtlı bir hedef kitleyi kullanabilirsiniz.

Reklam seti oluşturmanın "Hedef Kitle" kısmında sunulan yeni hedef kitle oluşturma seçenekleri şunlardır:

 • Konumlar.Konumlarına dayalı olarak reklamlarınızla insanları hedefleyin. Ülke, eyalet, şehir, seçim bölgesi ve posta kodlarını seçebilirsiniz. Çoğu reklam verme amacı size dünya genelinde ("dünya geneli" yazın), bölgeye göre (ör. "Avrupa") hedefleme olanağı sağlar.
 • Yaş. Reklamlarınızla belirli bir yaş aralığındaki insanları hedefleyin.
 • Cinsiyet. Reklamlarınızla kadınları, erkekleri veya her cinsiyetten insanı hedefleyin.
 • Diller. Reklamlarınızla belirli dilleri bilen kişileri hedefleyin.
 • Detaylı Hedefleme. Demografik bilgileri, ilgi alanları ve/veya davranışları gibi kriterlere dayalı olarak belirli kişileri hedef kitleye dahil edin veya hariç tutun.
 • Bağlantılar.Sayfalarınızla, uygulamalarınızla veya etkinliklerinizle olan bağlantılarına göre belirli kişileri hedef kitlenize dahil edin veya hariç tutun.
 • Özel Hedef Kitleler. Özel Hedef Kitleler, sağladığınız bilgilerden veya Facebook ürünlerinden sağlanan bilgilerden oluşturulan ve zaten tanıdığınız kişilerden oluşan hedef kitlelerdir. Bir listeden, Facebook pikselinden, Facebook SDK ve Facebook'taki etkileşimlerden Özel Hedef Kitleler oluşturabilirsiniz. Özel Hedef Kitleler ile İnternette veya internet dışında işletmenizle etkileşime geçmiş kişilerle tekrar iletişime geçebilirsiniz.

Not: Özel Hedef Kitleleri benzer hedef kitleler oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Benzer hedef kitleler, bir Özel Hedef Kitle kaynağına dayalı olarak oluşturduğumuz ve Facebook'ta bu kaynağa en çok benzeyen diğer kişileri bulan hedef kitlelerdir. Benzer Hedef Kitleler ile  İlgi alanlarına benzer yeni kişilere erişebilirsiniz.

Özel veya benzer hedef kitledeki kişileri erişmek istediğiniz hedef kitleye dahil edebilir veya bu hedef kitleden hariç tutabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta hedef kitle tanımıdır. Çünkü hedef kitlenizin çok dar seçilmesi (yeterince hedeflenmediği için çok az kişiye gösterilen ihtimali), ya da çok geniş seçilmesi (alakasız insanlara gösterilme ihtimali)  reklam performansını olumsuz etkileyecektir.

 

4. Adım: Bütçe ve Plan Belirleyin.

Reklamınızın bütçesini belirlerken günlük veya toplam bütçeden birisini seçin.

Toplam bütçeler, belirli tutardaki bir toplam harcamayı aşmak istemiyorsanız faydalı olabilir. Kampanyanızın veya reklam setinizin yayınlandığı her bir gün için belirli harcama hedefleriniz varsa, günlük bütçe sizin için daha faydalı olabilir.

 

Hedef kitlenizin platformda en aktif olduğunu bildiğiniz günün belirli saatlerinde ve haftanın günlerini Reklam Planlamasını seçerek Reklamları bir plana göre yayınla ile hedefleyebilirsiniz.

Bu, bütçenizi optimize etmenin çok değerli bir yoludur. Bir hatırlatma olarak, bu yalnızca toplam bütçe kullananlar için geçerlidir.

 


 

5. Adım: Reklam Alanlarını Belirleyin.

Artık reklamınızı kimlerin görmesini istediğinize göre hedef kitle belirlediğinize göre, reklamınızın hangi alanlarda gözükmesini seçme zamanı! 

Otomatik reklam alanları: Otomatik reklam alanları, tüm varsayılan reklam alanlarında (Facebook, Instagram, Audience Network, Messenger) reklamınızın gözükmesini sağlar.

Manuel reklam alanları: Reklam alanlarını manuel olarak seçersiniz. Reklamlarınızın sizin seçtiğiniz alanlarda gözükmesini sağlar.

 

Reklamınızın sadece Instagram’da yer almasını istiyorsanız Manuel Reklam Alanlarını seçtikten sonra Instagram akışı, Instagram Keşfet ,Instagram Stories ve Instagram IG TV seçin.

 

 1. Adım: Reklam Oluşturma 

Reklamınızı Tek Görsel veya Video ya da Dönen Format’la ekleyebilirsiniz.

Son olarak "Yayınla" düğmesine tıklayarak reklamınızı yayınlayabilirsiniz.

 

INSTAGRAM'DA GÖNDERİ TANITIMI İLE REKLAM OLUŞTURMAK

 

1. Adım: Tanıtımını yapmak istediğiniz postunuza belirleyin.

Instagram da daha önce paylaşmış olduğunuz ve tanıtımını yapmak istediğiniz postunuzu belirleyin ve postun sağ alt köşesinde yer alan Tanıtımını yap’a tıklayın.

 

2. Adım: Hedefinizi seçin.

İnsanların reklamınızı gördüğünde ne yapmasını istiyorsunuz?

Facebook Ads Manager’dan hedef seçiminde çok daha fazla seçenek varken Instagram’dan 3 hedef seçilebilmektedir.

 • Daha fazla profil ziyareti: İnsanların seni takip etmesini istiyorsan bu seçenek faydalı olabilir
 • Daha fazla internet sitesi ziyareti: Bir web sitesine yönlendirmek, e posta listene kaydolmalarını sağlamak istiyorsan faydalı olabilir
 • Daha fazla mesaj: Direk iletişime geçmelerini istiyorsan bu seçenek iyi oalcaktır. 

3. Adım: Hedef Kitlenizi Seçin.

Facebook Ads Manager’dan reklam oluştururken hedef kitle seçiminde bahsedilen temel hedef kitle oluştururkenki konum, ilgi alanları , yaş ve cinsiyet seçimini yine Instagram’dan reklamın gösterilmesnii istendiğiniz kişilere yönelik olarak seçin. Tutarlı ve benzer özellikli takipçi kitleniz varsa ve reklamınızın bu profillere benzer kişilere gösterilmesini isterseniz OTOMATİK seçeneğini seçerek reklamınızın mevcut takipçilerinize benzer kişileri hedeflemesini sağlarsınız.

 

4. Adım: Bütçe ve Süreyi belirleyin.

Doğru bütçeyi ve süreyi belirlemek için biraz deneyimlemek gereklidir. Beklediğiniz performansı sergilememesi durumunda tanıtımı silebilir ve durdurabilirsiniz.

Instagram reklam faturası

Instagram reklam faturası ödeme tamamlandıktan sonra Facebook Ads Team tarafından kayıtlı emailinize gönderilmektedir. 

Son olarak Instagram ve Facebook ilke ihlali ve bazı yasaklı reklamlar olması durumunda reklam hesabını geçici olarak kısıtlamakta ya da komple kapatabilmektedir. Reklam ilkelerini de göz önünde bulundurarak içeriklerinizi hazırlamanızı tavsiye ederiz.

 

Instagram'da Reklam Vermeye Yönelik Kılavuz ile Facebook Adsmanager üzerinden ve Instagram uygulması ile nasıl reklam oluşturulur adım adım paylaştık.

Umuyoruz ki Instagram'da Reklam Vermeye Yönelik Kılavuz yazısı online da varlığını arttırmak isteyen yoga eğitmeni olarak Instagram reklamı verme konusunda  sizlere fikir vermiştir.

Yoga işinizi dijitalde yapılandırmanın yollarını araştıran vizyoner bir eğitmenseniz 24 Eylül başlangıçlı Modern Çağda Yoga Öğretmek 8 haftalık online program detayları için bizimle  iletişime geçebilirsiniz. 


 BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın