Sosyal Medya İçerik Takvimi 101

25 Kasım 2020


Sosyal Medya İçerik Takvimi oluşturma önceliğiniz olmalı! Neden mi?

Günümüz şartlarında sosyal medya yönetimi, Facebook ve Instagram’da paylaşım yapmanın çok ötesine geçiyor.

Sosyal Medya’da bir ayda ayda 16’dan fazla gönderi yayınlayan hesapların 4’ten az yayın yapanlara göre 3,5 kat daha fazla trafik ürettiğini biliyoruz.

Ayda 16 tane iyi ve değerli içerik üretmek epey zaman alır ve en azından bir tür stratejiniz yoksa bunu yapmak neredeyse imkansızdır.

Garip bir şekilde, sosyal medyayı iş haline getirmiş çoğu kullanıcının bir stratejisi yok.

Peki bu ne anlama geliyor;

Doğaçlama bir yaklaşıma başvurdukları, anında ele alacakları konuları buldukları paylaştıkları anlamına geliyor.

Doğaçlama teknik diğer iş alanları için iyi olsa da, içerik pazarlaması tutarlılığa ve yüksek kaliteye bağlıdır.Ve bir Sosyal Medya İçerik Takvimi olmadan çoğunlukla başarılamaz.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Nedir?

Sosyal medya içerik takvimi, ay, hafta, gün ve hatta bazen günün saati için tüm sosyal medya platformlarında göndereceğiniz içerikleri planlamak için kullanılan bir çalışmadır. 

Bu çalışma arzu ettiğiniz şekilde detaylanabilir.

İşte bu içerikte yer alabilecek bazı detaylar;

Gönderinin görsel içeriği (resimler ve video ya da grafik çalışmalar)

Gönderinin açıklama yazısı kopyası

Hashtag’lar ve her gönderi için kullanılacak etiketler

(Bu kısım son derece önemlidir. Hashtag ve etiketler kitleniz için bir iletişim aracı görevi görür. Doğru mesajı doğru kitleye doğru zamanda gönderdiğinizden emin olmanıza olanak tanır.)

Kaçırılmaması gereken özel günler ya da kitlenize sizi anımsatacak rutin paylaşımlarınızın zamanlarını hatırlatacak detaylar.

Aslında seçenekler ihtiyacınıza göre arttırılabilir.

Size özel bir İçerik takvimi, neyi ve ne zaman yayınlayacağınızı ayrıntılı olarak belirleyerek yaklaşan içeriğinizi düzenlemenize yardımcı olabilecek bir yapıda olmalıdır.

Sosyal Medya Paylaşım Takvimi oluşturmanın ve istikrarla sürdürmenin faydalarından bazıları şunlardır:

Sosyal medya içerik takvimi zamandan tasarruf etmenizi sağlar

1. Sosyal medya içerik takvimi daha düzenli ve istikrarlı olmanızı sağlar

Kafanızdaki içerik fikirlerini ve içerikleri kağıtlara, post-itlere ya da not defterlerine yazmak alışkanlık olsa da sosyal medya yönetimi için güvenilir ve işe yarar bir yöntem değildir.

Sosyal medya içerik takvimi size daha net ve iyi bir bakış açısı sağlayacaktır. Böylelikle içerikleriniz kafanızdaki temel planla uyumlu olarak ilerleyecektir.

Ayrıca, gereksiz içerikleri çıkmamanıza, belirli bir konuya çok fazla odaklanıp başka bir konuyu neredeyse tamamen ihmal edip etmediğinizi fark etmenize yardımcı olur ve sosyal medyada aktif olacak içerik aralıklarınızı kaçırmanızı önler.

2.Tutarlılığın korunmasına yardımcı olur

Düzensiz gönderi, kitleniz paylaşma çabalarınızı ne kadar severse sevsin, profesyonellikten uzak tutarsız bir izlenime yol açar. Sosyal medya içeriğinizi planlamak, izlenimizin tutarlı olmasını sağlar ve içeriğinizi güvenilir bir bilgi kaynağı haline getirir.

3.Fikir Fikiri Doğurur

İçeriklerinizi planlarken daha yaratıcı olduğunuzu farkedeceksiniz.

Düzenli içerik planlarken daha önce kitlenizden geri dönüş ya da gözlemleriniz yoluyla edindiğiniz bilgileri de kullanarak yeni ve daha kaliteli içerik öngörülerine de sahip olursunuz.

4.Sosyal medya takvimi performansınızı takip etmenize olanak sağlar

Planlamaya ek olarak, bir sosyal medya takvimi raporlama ve takip etme çabalarına yardımcı olur. 

Tüm sosyal medya planı eyleme geçti mi?

 Hedeflerimize ulaştık mı? 

Hangi içerik  işe yaradı? 

Ne işe yaramadı? 

Bu bilgiler, yatırımınızdan geri dönüş elde etmenin anahtarıdır.Bu bilgilere göz atarak içeriklerinizde  ayarlamala  yapabilir ve kitlenize ihtiyaç duydukları ve istediklerini verebilirsiniz.

5.Hayatınızı Kolaylaştırır.

Sosyal Medyada içerik üretenler bu söylediğimizi çok iyi anlayacaktır.

Planlı içerik takvimiyle ilerlemek akıl sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Kesinlikle şaka değil, hem kaliteli içerik çıkmaya çalışmak hem de bunu doğru zamanda doğru şekilde sunmak bir plan olmadan çok yıpratıcı olabilir.

Sosyal Medya içerik takvimi, tüm kaçırma, hata yapma ya da aceleye getirme stresinizi ortadan kaldıracaktır.

Kendi Sosyal Medya İçerik Takviminizi Oluşturun

Tavsiyemiz sadece BAŞLAMAK . 

Belki tüm bunlar çok iş gibi görünebilir, ancak bir kez buna alıştığınızda, aslında kendinizi çok fazla zaman, enerji ve aksiliklerden kurtaracaksınız. 

Bir içerik takvimi ile blogunuzu/sayfalarınızı büyütmek, en kaliteli içerik üretmek ve onu başarılı bir şekilde dağıtmak için harikalar yaratabilir. Süslü bir şey olması gerekmez, basit bir elektronik tablo kullanabilirsiniz. Google Drive bunun için oldukça işinize yarayacaktır.

Tarih, sosyal kanal, fotoğraf / video, gönderi kopyası ve hashtag gibi sütunlar ekleyin. Doldurmaya ve kullanmaya başlayın. Bilgileri her zaman ekleyebilir, kaldırabilir veya değiştirebilirsiniz. Başladığınız için mutlu olacaksınız ve mevcut bir planınız olduğu için stresin kalktığını hissedeceksiniz.BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın