2022'de Instagram’da Değerlerinizle Uyumlu Yoga İşinizi Yürütmenin Formülü

18 Ocak 2022


Instagram sürekli değişiyor, yeni özellikler geliyor. Peki, bu sizin Instagram stratejiniz için ne anlama geliyor? 

Bu, yeni değişikliklere ayak uydurmak ve hedef kitleniz için yüksek kaliteli içerik üretmeye devam etmek için içerik stratejinizi uyarlamanın ve geliştirmenin zamanının geldiği anlamına geliyor.

Trend olan, denenecek Reels’ler, Ortak paylaşım özelliği…  Ya da Rehberler özelliğini kullandın ama ne işe yaradığından emin değil misin?

Instagram son 1 senede bile  çok fazla yeni özellik sundu ve bu en iyi sonuçları almak için çabalarınızı nereye odaklayacağınızı netleştirmeyi pek çok kişi için imkansız hale getirdi.

Siz de bu zamana kadar Instagramınızı yoga işiniz için kullanmak istemiş ama istediğiniz sonucu alamamış olabilirsiniz,

Uzmanlarla çalışmış ama sürdürebilirliği sağlayamamış olabilirsiniz,

Ya da gözünüzde çok büyüttüğünüz için Instagram’da var olmaktan kaçıp sürekli ertelemiş olabilirsiniz.

Hangi gruptan olursanız olur size vereceğimiz formülle Instagram’da tüm güncelleme ve yeniliklere rağmen kafa karışıklığı yaşamadan yoga işiniz için amacınıza ve değerlerinize uygun olarak varolabilecek ve bu amaçlar için stratejiler belirlemek için temel adımları atmış olacaksınız.

Ve bu formül hiç bir zaman değişmeyecek!

Formülümüz: Yoga işiniz için Instagram’da varolma amaçlarınızı belirlemek ve  bunları başarmanıza yardımcı olacak yeni çıkan özellikleri sosyal medya stratejilerinizde kullanmak.

Hazırsanız bunu nasıl uygulayabilirsinizi göstermek için başlayalım:

Yoga eğitmeni olarak Instagram kullanmaktaki temel 3 amaca göz atalım:

 1. Bilinilirliğinizi arttırmak
 2. Takip edenleri arttırmak
 3. Topluluğunuzu oluşturmak

Instagram’daki ilk 3 hedef belirlendiğine göre sırada bunları gerçekleştirmek için Instagram’ın  hangi özelliklerini kullanmanın daha çok işe yarayabileceğini belirlemek ve bu özellikleri kullanmaya odaklanmanın sırası.

Bilinirliğini arttırmak yani daha fazla yeni kişiye ulaşmak için Instagram’ın hangi özelliklerinden yararlanılabilir?

Şu andaki mevcut özelliklere bakıldığında;

 • Başka bir Instagram kullanıcısıyla birlikte bir post veya Reels paylaşmak yeni hedef kitlelere ulaşmak için en iyi yol olarak gözüküyor.
 • Tek başına çekilen Reels'lar da yeni hedef kitlelere ulaşmak için oldukça iyi özelliklerden. Reels paylaştığınızda diğer gönderilerin aksine gönderi ömrü daha uzundur ve bu da yaklaşık 14 gün süre ile bile Reels'ınızın farklı kitleler tarafından keşfedilme ihtimalini arttırır. Burada dikkat edebilecek temel nokta nişinize uygun ve tutarlı Reels’lar hazırlamak olacaktır!
 •  Keşfete çıkmanızı sağlayacak Carousel postlar da daha fazla kişiye ulaşabilmek için işinize yarayacaktır. Carouseller yani kaydırmalı postlar adım adım kılavuzlardan kişiselleştirilmiş önerilere kadar eğitici veya bilgilendirici içeriği paylaşmak için mükemmel bir formattır.
 • Ortaklaşa canlı yayınlar yapmakta benzer kitlelere sahip olduğunuz kişilerle yaptığınızda  daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacak özelliklerden.
 • Hashtagler uzun zamandır var olan ve gönderinizin erişimini arttırmak, daha fazla kişiye ulaşmak için kullanabileceğiniz instagram özelliklerinden. Yakın zamanda Adam Mosseri’ nin yaptığı açıklamalar optimum hashtag sayısı ile ilgili yeni düzenlemeleri ve hashtagleri yorumlara eklemek yerine açıklamaya eklemenin etkili olduğu yönünde. Hashtag'ler yorum bölümüne konulduğunda çalışmaya devam edeceğini eklemek isteriz, ancak en iyi optimizasyon için açıklamaya ekleyin ve yorumlara eklemeyi tercih etmeyin.

Sizi takip edenleri arttırmak için Instagram’ın hangi özelliklerinden yararlanabilirsiniz?

Instagram'da yeni kitlelere başarıyla ulaştıktan sonraki adım, onları takipçilere dönüştürmek olacaktır.

 • Profil Resmi ve Biyografi :İyi hazırlanmış bir profil biyografisi ve resmi, neyle ilgili olduğunuzu söyler - insanları takip etmeye teşvik eder.
 • Nişiniz :Açık ve tutarlı bir nişe sahip olmak, ziyaretçileri içeriğinizin ilgi alanlarıyla uyumlu olduğuna ikna eder. Nişiniz ne kadar belirgin olursa, insanların hesabınızı takip etme olasılığı o kadar yüksek olur.
 • Öne Çıkan Hikayeler : Instagram Hikayeleri Öne Çıkanlar, Instagram profilinizin tam üst kısmında yer alır ve günlük içeriğinizin neyle ilgili olduğuna dair hızlı bir önizleme sağlamak için onları harika kılar. Öne çıkanlarınızın güncel olduğundan, ana içerik temalarınızı yansıttığından ve markanızı görsel olarak desteklediğinden emin olun.
 • Tutarlı ve Estetik bir Profil :İlk izlenimler önemlidir! İçerik temalarınızı ve değerlerinizi açıkça gösteren bir akış oluşturmak, profilinizdeki ziyaretçileri takipçilere dönüştürmenin en iyi yollarından biridir.  

Topluluğunuzu oluşturmak için Instagram’ın hangi özelliklerinden yararlanabilirsiniz?

Nişinizle ilgili içerikler üreterek daha fazla yeni kullanıcılara ulaştınız ve onları takipçiye dönüştürdünüz, şimdi onlarla topluluğunuzu oluşturmak için kullanılabilecek özelliklere bakalım.

 • Instagram Hikayeleri :Hikayeler 24 saat gibi kısa süre yayınlanır ve temel olarak etkileşimli olacak şekilde tasarlanmıştır, bu da onları sohbet içeriği için mükemmel bir özellik haline getirir. Mümkün olduğu kadar çok etkileşimi sağlamak için etkileşimli çıkartmalar (anketler ve emoji kaydırıcıları gibi) kullanın , kendinizi ve deneyimlerinizi paylaşın.
 • Yorumlar :Konu topluluğu geliştirmek olduğunda, dinlemek konuşmak kadar önemlidir. Yorumları yanıtlamak ve sohbetleri teşvik etmek için zaman ayırın . Instagram başlıklarınıza bir harekete geçirici mesaj ekleyin.
 • Instagram Canlı Yayınları  :Canlı yayınlar doğrudandır ve değiştirip düzenlenmez, bu da onları izleyicilerinizle daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurmak için mükemmel bir kanal haline getirir. 

İşte tüm hepsi bu kadar! 

Yönetilmesi gereken pek çok farklı içerik türü gibi görünebilir, ancak her şeyi bir kerede ele almanız gerekmez.

Daha sindirilebilir bir Instagram stratejisi için teslimatları haftalık ve aylık gereksinimlere bölebilirsiniz.

Örneğin, aşağıdakileri her hafta teslim etmeyi hedefleyebilirsiniz: 

 • 2-3 x Akış gönderileri
 • 1-2 x Instagram Reels
 • 3-6 x Instagram Hikayeleri 

Ardından, aşağıdakileri daha düşük bir sıklıkta, belki de aylık olarak iletin:

 • 1 x Canlı yayın 
 • 1-2 x Ortak Çalışma 

Bu çok fazla geliyorsa, kapasitenize uyacak şekilde çevirebilirsiniz. Alternatif olarak, içerik oluşturmaya ayıracak çok zamanınız yoksa içerik takvimi oluşturarak planlayabilirsiniz.

Her yeni gelen özellik için o özelliğin hangi temel hedefinizi sağladığına odaklanabilir ve kullanıp kullanmamaya karar verebilirsiniz ve hangi yaklaşımı seçerseniz seçin, en önemli unsur; kalpten, nişinizi destekleyen kaliteli, topluluk odaklı var olmaya odaklanmaktır.

 BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın