YOGA EĞİTMENLERİ İÇİN DİJİTAL PAZARLAMA: 6 ÖNEMLİ STRATEJİ

25 Kasım 2020


YOGA EĞİTMENLERİ İÇİN DİJİTAL PAZARLAMA : 6 ÖNEMLİ STRATEJİ

“Stratejik etkenlerin çoğunu kendi safında bulunduran kimse daha savaşa girmeden karargahta kazanmış; bunların azını elinde tutan kimse daha savaşa girmeden yenilmiş sayılır.” Sun Tzu

Stratejinin önemini böyle belirtmiş M.Ö 500 de yaşayan ünlü filozof ve askeri bilge. Strateji bir işin başlangıcı kadar sürdürülebilmesi ve sürdürme sırasında yönetilebilmesi için olmazsa olmazıdır. Doğru stratejilerle işi kurmak sizi tüm rakiplerinizden 1-0 önde başlatacak ve yol almanızı kolaylaştıracaktır. Dijital Yoga pazarlama olarak bizde siz yoga eğitmenleri için dijital pazarlama stratejisininde kullanılabilecek 6 öneri derledik. Yola çıkmaya hazırsanız ilerlemeye başlayalım. Keyifli okumalar.

Yoga eğitmenleri için dijital pazarlama önerileri

#Yoga eğitmenleri için dijital pazarlama İlk Adım: Websitesi Oluşturun

İyi bir Web sitesi oluşturun: Web sitesi potansiyel öğrencilerin sizi tanıyabileceği ve hakkınızda bilgi edinebileceği evinizdir. Web sitesi oluşturarak potansiyel öğrencilerinize güven vereceksiniz.

Siteler genelde demo olarak sunulur. Demo sitedeki çeşitli konularda(renk, resim yerleşimi vb) fikir vermesi açısından önemlidir.

 # Yoga eğitmenleri için dijital pazarlama İkinci Adım:

Sosyal Medya ve Ayarlamaları

Örneğin Kişisel Facebook sayfanız yerine Facebook İşletme Sayfası oluşturun: Sınırlı sayıda arkadaşınıza ulaşmak yerine  işletme sayfası sahipleri için olan mevcut özelliklerden yararlanmanızı sağlayacaktır. Görsellerinizi mutlaka profesyonel yardım alarak hazırlayın. Unutmayın ilk görünüş her zaman önemlidir.

Kişisel Facebook sayfanız yerine Facebook İşletme Sayfası oluşturun: Sınırlı sayıda arkadaşınıza ulaşmak yerine  işletme sayfası sahipleri için olan mevcut özelliklerden yararlanmanızı sağlayacaktır. Dijital pazarlamaya yönelik fikir edinmek için resme tıklayarak sayfamızı inceleyebilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz

# 3 Görsel İçeriklerinizi Özenle Hazırlayın

 Canva, Elements Envato gibi stok görsel içerikleri sağlayan siteler,  web siteniz, blog yayınlarınız ve sosyal medyanız için görsel içerik oluşturabileceğiniz  kolay  ve ücretsiz uygulamalardandır. Bunların aynı zamanda çok daha kapsamlı özellikleri için ücretli planları da bulunmaktadır. İnceleyip size en uygun olana karar vererek kullanabilirsiniz. Görsel desteği işinizi kolaylaştırdığı gibi tasarıma ayıracağınız zamandan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Canva gibi platformları kullanmak dijital pazarlamada özellikle görsel arama ve bulma konusunda büyük zaman kazandıracaktır. Ücretli ve ücretsiz seçeneklerini mutlaka inceleyin.

# 4 Anları Paylaşın

Yoga sonrası hissetiğin dinçlik, sabah ev pratiği, parkta yürüyüş,ders planı oluşturulması, duruş ilerlemesi, online programlar, eğitimlerden kareler … ne olursa olsun, her zaman paylaşabileceğiniz bir hikaye “anı” vardır…

Bu şekilde dilediğiniz gibi pozlar paylaşabilirsiniz. Üstelikte profesyonel çekime ihtiyaç olmadan cep telefonu ile oldukça kolay çekilebilirler. Bu poz,  çekmenin keyfi yanında, öğrencileriniz içinde motive edici, ilham verici  olacaktır.

# 5 Araştırmacı Olun

Dijital platformlar sizinle  ilgilenenler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız ve aynı özelliklere sahip potansiyel öğrencileri hedeflemeniz için  oldukça fazla veri sağlamaktadır. Facebook, İnstagram ve websiteniz için öncelikle Google Search Console daha sonrasında ise Google Analytics verilerini kullanmanız işinize yarayacaktır.  Bu alanları kullanarak istatistikleri analiz ederek işinize yarayabilecek sonuçlar elde edebilirsiniz.

Tüm bu araçları kullanmak öğrenildiği takdirde oldukça kolaydır. Dijital Pazarlama için siteye dair analitik ve matematik veriler içerdiği ve bu verilerin doğru değerlendirilebilmesi için Google Analytics ve Search Console kullanımı için belirli bir bilgi sahibi olmak gereklidir.

#6 E-posta Listesi Oluşturun

Ücretsiz bir mail abonelik sistemi olan MailChimp hesabına kaydolun. E-posta adreslerini toplamak için web sitenizde bir abone formu ayarlayabilirsiniz ve hatta e-posta adreslerini toplamak için Facebook sayfanızı da kullanabilirsiniz. Unutmayın Dijital pazarlama da e-posta aboneliği olmazsa olmazlardan biridir.

E posta listesi oluşturmak için kullanılan mailchimp aylık belirli bir mail sayısına kadar ücretsiz daha sonra aylık yıllık olarak belirli planlara göre ücretlidir. Merak etmeyin ücretsiz mail sınırı sizi uzun süre idare edecektir 🙂

Tüm bunlar gözünüze karmaşa gibi gelse de sizi korkutmasın. Evet planlanacak bir sürü şey olabilir,  yapılacak bir sürü iş var. Dijital Yoga Pazarlama olarak dijital pazarlamanın tüm aşamalarında, size tüm bu süreçleri yürütmeniz, ayarlamanız için destek vermeye hazırız.

Sizinde paylaşmak istedikleriniz varsa yorumlarınızı  bekliyoruz. Ayrıca  sosyal medyadan ya da  mail göndererek bizimle  iletişime geçebilirsiniz.BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın