Yoga Eğitmeni Olarak Yoga ile Para Kazanmak Yogaya ihanet mi? 2 Farklı Görüş

25 Kasım 2020


Yoga eğitmeni olarak yoga öğreterek para kazanmak yoga felsefesine ters midir?

Yoga eğitmeni oldunuz çünkü yogayı seviyorsunuz. Çok severek yaptığınız eğitmenliği işe dönüştürdüğünüzde suçluluk duyduğunuz oldu mu? Ya da yogayı işe dönüştürürken eleştirildiğiniz oldu mu?

Sanırım cevabınız evet!

Yoganın gelişen popülaritesi nedeniyle bazı insanlar yoganın aşırı ticarileştirildiğini düşünüyor. Bu eleştiriler sebebi ile de bazı eğitmenler para ile yoga dersi verdiğini paylaşmayı, yoga işinin pazarlamasını yürütmeyi  suçluluk duyacak ya da utanılacak bir eylem olarak görebiliyor.

Yoga Eğitmenliğini profesyonel bir iş olarak yürüttüğünüzü duyduğunda buna olumsuz yaklaşan genel iki profil şöyle;

Yoga eğitmenlerinin yogadan para kazanmasını eleştirenler; yogayı sadece manevi bir uygulama olarak görürler. Bu sebeple  yoganın köklerini yalnızca ezoterik ve ruhsal bir uygulamada tutması gerektiğini düşünüp ve bu nedenle yoganın ticari tarafı ve pazarlama ve tanıtımına karşı çıkarlar.

Yoganın  hobi seviyesinde uygulanması gerektiği düşüncesinde olanlar; yoganın ciddi bir iş olarak uygulanmasına saygı duymayarak itiraz ederler. 

Bu görüşe sahip insanların tümüyle ya da biriyle karşılaşmış olabilirsiniz. 

Peki Doğrusu Nedir? Yoga Eğitmenleri Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Yoga eğitmenleri karşılaştırdıkları bu görüşler sonucunda yoga ve iş dünyasını birleştirmenin yanlış olduğu fikrine kapılabiliyor. Oysaki yoga farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Ama modern dünyada yoga ile yaşayan ve yoga öğretmeyi geçimini kazandıkları bir meslek olarak gören insanlar  yogayı  fiziksel aktivite, sağlık, felsefe ve hatta tarihi kapsayan bir eğitim şekli olarak görürler.

Piyano ya da Kung-fu yu ücret karşılığında öğretmenin normal karşılandığı günümüzde Yoga Öğretmenin de bunlardan ayrı tutulmaması görüşündeyiz.

Eskiden yoga “değerler alışverişi” ile öğretilirdi.Bu değer alışverişi vedik literatüründe geçen Dakshina kelimesi  ile ifade edilmektedir. Dakshina Hindistan’ın en eski geleneklerine dayanır ve gurudan aldığı bilgiye en yüksek saygıyı göstermenin bir yoludur. Tüm manevi uygulamalar gibi alma verme dengesi de doğru anlayışla gerçekleştirildiğinde en derin ve gerçe kazanımı sağlar.

Ekalavya’nın hikayesi yoga eğitmenine duyduğu bağlılığı anlatır.

Hint destanlarında yer alan ve  bir Öğrencinin Hocasına Olan Bağlılığı ve dakshina ile ilgili bir hikaye okumak isterseniz  Eklavya’nın hikayesini tavsiye ederiz. Mahabharata destanının büyük savaş hocası, Hastinapur’un prenslerini, Kauravalalar’ı ve Pandavalar’ı yetiştiren Guru Dronaçarya’dan ders almak isteyen Eklavya’nın hikayesini okumak için tıklayınız.

Doğudaki ataerkil modelde guru ve öğrenci  hiyerarşisi hakimdir. Batı’da eğitim sisteminde öğretmen-öğrenci ilişkisi ise hiyerarşiye veya otoriteye göre değil  daha çok finansal şartlara da dayanmaktadır. 

MS İkinci yüzyıl Patanjali’nin yoga sutralarında iki kavram tartışılır.

Prakriti ve Prusha

Prakriti madde / maddesellik , dünya para gibi küçük maddi değerleri ifade ederken, Prusha kozmik ruhtur.

Öğretinin sıkı takipçileri Prusha’ya ulaşmak için Prakritiden sıyrılmayı araştırırlar.

21.yüzyılda günümüz yogası için dünyadan tamamen ayrı kalmak oldukça zordur ve yeni bir anlayış gerekmektedir.

Prakriti ve Prushayı bir arada kucaklayan alternatif  bir anlayış mümkün mü?

Yogayı iyi ve yogadan gelir elde etmeyi kötü  olarak nitelendiren ikilikler ne yararlı ne de gerçekçidir. Prakritiyi kaçınılması gereken bir değer gibi görmek yerine araç olarak görmek mümkündür. Bu  yoga için kötü bir şey değildir. Aksine bu şekliyle öğreti günümüz koşullarında daha rafine şekliyle daha fazla kişiye sunulabilmiş olur.

Yoga Eğitmeni etik, bilinçli ve sürdürülebilir şekliyle yogayı iş haline nasıl getirebilir?

Eğer yaşamınızı sürdürmek  için yoga öğretmek istiyorsanız, para kazanmanız da gerekir. Sadece ödenecek faturalar olduğu için değil, sağlıklı bir gelir sağlıklı bir yaşam sürebilmek için de bu gereklidir. Bu nedenle sorumluluk sahibi bir birey olarak faturalarınızı öderken utanmadığınız gibi yoga eğitmeni olarak işinizden gelir elde ederken de utanmamalısınız.

Yoga değerlerini ve kendi eğitmenlik değerlerinizi oluşturup bunlara bağlı kalarak oluşturduğunuz bir iş  ve pazarlama planı bu sorunun anahtar cevabı olabilir.

Her şey insanlara kalpten, kaliteli ve hak ettikleri bir hizmet vermek ve kendi ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar para kazanmak arasında bir denge bulmakla ilgilidir.

Sizinde paylaşmak istedikleriniz varsa yorumlarınızı  bekliyoruz. Ayrıca  sosyal medyadan ya da  mail göndererek bizimle  iletişime geçebilirsiniz.

Etiket:Ekalavya'nın hikayesi, Yoga Eğitmeni, Yoga Eğitmenleri Nasıl Bir Yol İzlemeli, yogayı online öğretmekBU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın