Yoga Alliance Sertifikası

15 Haziran 2021


Yoga Öğretmeni olmaya karar verdikten sonra, eğitimlere başlamadan hemen önce, sırasında ve sonrasında "Yoga Alliance Sertifikası", "Yoga Alliance Nedir?", "Eğitimim ya da Sertifikam Yoga Alliance Onaylı mı olacak?" gibi sorular sorulmaya başlanır.

Bu yazımızda sizin için "Yoga Alliance Nedir?", "Yoga Alliance Türkiye","Yoga Sertifikası Nasıl alınır?, "Yoga Öğretmek için Yoga Alliance Sertifikası şart mıdır?" , "RYS, RYT,e-RYT , RYT 200 nedir?" sorularını yanıtlıyor olacağız.

YOGA ALLIANCE SERTİFİKASI

Yoga Alliance Nedir?

Yoga Alliance, yoga öğretmenleri için bir eğitim standardı sağlamak amacıyla kurulmuş, kar amacı gütmeyen özel bir organizasyondur.

Yoga Eğitmenleri, eğitimlerini tamamladıktan sonra buraya belirli bir ücret ödeyerek belirli standartlarda eğitim vereceklerini taahüt ederek kayıt olurlar.

Bir çok eğitmen için amaç ülkelerinde ya da belirli ülkelerde resmi olarak yoga eğitmenliği yapabiliyor olmaktır.

Şimdi sıkı durun! Yoga Alliance sertifikası almak bunun için yeterli değildir çünkü  Yoga Alliance sadece bir tane değildir.

Evet yanlış duymadınız bir çok farklı ülkenin kendi prosedürleri olduğu gibi bir çok dernek ya da federasyon  vardır.

Yoga Alliance Professionals da bunlardan biridir.Tıpkı Yoga Alliance gibi kar amacı gütmeyerek Amerika'ya paralel bir oluşum olarak Yoga Alliance UK, o zamanki  Yoga Alliance'nın ABD'deki CEO'su Stephen Russell ile görüşmelerden sonra resmi olarak 2006 yılında kuruldu.

Stephen Russell, İngilterede de  paralel bir organizasyon kurmayı destekliyordu. Yoga Alliance UK kurulduktan kısa bir süre sonra Stephen yönetim kurulundan ayrıldı ve iki kuruluş arasındaki tüm iletişim kesildi. 

Bu kuruluşların temel amacı Yoga Eğitmenleri ve Eğitimlerinde belirli bir standartı ve güvenilirliği sağlamak.Yoga Endüstrisinde bu sertifikalara ve logolara sahip olmak  oldukça önemseniyor.

Bu sebeple çoğunlukla yoga eğitmenleri yoga öğretebilmek için temel gereksinimin "Yoga Alliance Sertifikası" olduğunu düşünmektedir.

Kendi ülkelerindeki yerel prosedürlerden bile önce "Yoga Alliance Sertifikası" sorgulamakta ve hatta bunu bir prestij meselesi haline getirmektedir.

Oysaki bu Yoga Alliance Sertifikası ile sanıldığı gibi Dünyanın Her Yerinde Yoga Öğretmek mümkün değildir.

Tıpkı ülkemizde de olduğu gibi yerel prosedürler ve gereklilikler de vardır.

Türkiye'de yoga eğitmenliği yapmanızla Yoga Alliance Türkiye (Böyle bir kuruluş yoktur) değil Herkes İçin Spor Federasyonu ilgilenir.

Peki Yoga Alliance Sertifikası Neden Bu Kadar Popüler?

Öncelikle büyük bir yanlışı düzelterek başlayalım!

Bir çok öğretmen ya da yoga stüdyosunun "Yoga Alliance Sertifikası"  referanslı eğitimler verdiğinden bahsettiğini görüyoruz.

Bu büyük bir yanlış anlaşılmaya sebep oluyor.

Yoga Alliance "sertifika" vermez.Sertifikanızı aldığınız okul ya da öğretmen gerekli standartları sağlarsa Yoga Alliance'ye kayıt olabilirsiniz.

Bu kayıt kendiliğinden gerçekleşmez, Yoga Alliance'nin sayfasından başvuru yapmanız ve belirlenmiş senelik ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Bu adımları tamamladıktan sonra isminizle birlikte  Kayıtlı Yoga Öğretmeni (RYT-Registreted Yoga Teacher ) sıfatını  kullanmaya hak kazanmış olursunuz.

Yoga Alliance onaylı ne demek?

Yoga Alliance Sertifikası Yoga Eğitmenlik eğitimleri,  yoga okulları vb. için belirli standartlar belirler. Bu standartlara uygun olmak hem güvenilirlik hem de tercih edilirlik için oldukça onemlidir.

Yoga Alliance onaylı olması, eğitimi aldığınız okulun Yoga Alliance tarafından uyulması gereken standartları yerine getiren bir okul olduğu anlamına gelmektedir.

Yoga Alliance Sertifikası Nasıl Alınır?

Yoga Alliance sertifikası Yoga Alliance'ye kayıtlı yoga okullarundan yoga eğitmenlik eğitimi tamamlanarak alınabilir. 

Yoga pratiğinizi derinleştirmeyi ve yoga geleneğini kendi sesiyle kalbinden aktaran bir öğretmen olmayı arzuluyorsanız iki yüz saatin tamınının online olduğu aynı zamanda da Yoga Alliance’a kayıtlı olan 200 saatlik Gülin Zeytunlu ile Yoga Öğretme Sanatı Eğitimine  katılabilirsiniz. Bu 200 saatlik program yogayı samimiyetle ve beceriyle öğretmenin sanatını ve pratiğini sunmanın yanı sıra yoga geleneğinin kadim köklerini onurlandırırken modern dünyada yoga öğretmenin ihtiyaç duyduğu özgün yaratıcılığı da uyandırmaya niyet ediyor.

Yoga Alliance Kısaltmaları ve anlamları nelerdir?

"RYS, RYT,e-RYT nedir?" farkları nelerdır?

Yoga Alliance tarafından kullanılan kısaltmalar ve anlamları aşağıdaki gibidir;

  • RYT: Kayırlı bir yoga okulundan(RYS) yoga eğitmenlik eğitimi almış ve tamamlamış öğretmen. 
  • RYT-200:Tamamlanan eğitmenlik eğitiminin en az 200 saat olduğu anlamına gelir
  • RYT-500:Yoga Eğitmeni'nin en az 500 saatlik ders aldığı veya toplamı 500 saate kadar çıkan bir eğitimi aldığı anlamına gelir.
  • E-RYT 200: Kıdemli Yoga Öğretmeni.Bu öğretmenin 200 saatlik bir eğitimi tamamladıktan sonra en az 1000 saatlik öğretmenlik deneyimine sahip olduğu anlamına gelir.
  • E-RYT 500:Kıdemli Yoga Öğretmeni.Bu öğretmenin 500 saatlik bir eğitimi tamamladıktan sonra en az 1000 saatlik öğretmenlik deneyimine sahip olduğu anlamına gelir.
  • RYS: Yoga Alliance standartlarını karşılayan veya aşan bir yoga eğitmeni yetiştirme programı, kayıtlı bir yoga okulu.
  • RYS-200, RYS-300 veya RYS-500:Eğitim Programının hangi gereksinimleri karşıladığını belirtir.
  • RCYS: Kayıtlı Çocuk Yoga Okulu
  • RPYS: Kayıtlı Doğum Öncesi Yoga Okulu

Yoga sertifikası ne işe yarar?

Yoga Alliance'ye kayıt olmak yasal bir gereklilikten çok bir standartı korumak ya da sahip olmak açısından önemli.

Günümüzde bir çok yoga eğitmeni almış oldukları eğitimi Yoga alliance onaylı olsa da yenilemek durumunda kalabiliyor.

Nihayetinde öğretmenler olarak Kayıtlı bir yoga eğitmeni (RYT) olmanın onlar için ne kadar önemli olduğuna karar vermelidir.

Yoga Öğretmeniz için gerçekten gerekli bir adım olup olmadıgına ancak siz karar verebilirsiniz!BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın